birgün

20° PARÇALI BULUTLU

'PayPal' altıncı kez Meclis gündeminde: Lisans verilmemesinin sebebi nedir?

CHP'li Milletvekili Murat Bakan, “PayPal önergemiz iki Ticaret Bakanı, üç Hazine ve Maliye Bakanı gördü, hiçbirinden de cevap alamadı” diyerek, konuya bu kez de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle Meclis'e taşıdı.

SİYASET 28.01.2022 17:03
'PayPal' altıncı kez Meclis gündeminde: Lisans verilmemesinin sebebi nedir?
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Murat Bakan, online ödeme sistemi PayPal'a lisans verilmemesini altıncı kez Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Bakan, konuyu “PayPal önergemiz iki Ticaret Bakanı, üç Hazine ve Maliye Bakanı gördü, hiçbirinden de cevap alamadı” ifadeleriyle, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, Belçika, Avusturya ve İsviçre gibi birçok ülkede faaliyet gösteren Amerikan şirketi PayPal, 6 Haziran 2016 tarihinde Türkiye’deki faaliyetlerini durdurdu. Bu duruma, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BDDK) yaptığı lisans başvurusunun reddini gerekçe olarak gösteren PayPal, gelecekte Türkiye’deki müşterilere yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarını süreceğini belirtmişse de aradan geçen beş buçuk yıla rağmen herhangi bir gelişme yaşanmadı.

'SORULARIMIZA HİÇBİR CEVAP ALAMADIK'

CHP'li Bakan, konuyu altıncı kez Meclis’e taşıdı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

CHP’li Bakan, “PayPal önergemiz iki Ticaret Bakanı, üç Hazine ve Maliye Bakanı gördü, hiçbirinden de cevap alamadı. Dönemin Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önergelerimize yanıt vermişlerdi ancak sorularımızı cevaplamamışlardı. Lütfi Elvan’a iki kez sorduk, o da cevaplamadı. Nureddin Nebati’den sorularımıza yanıt olacak bir cevap bekliyoruz. PayPal’a lisans verilmemesinin sebebi nedir?” dedi.

'TÜRKİYE, KÜRESEL TİCARET BAZINDA GERİLEDİ'

Bakan, “PayPal’a Türkiye’de işlem yapabilmesi için lisans verilmemesi Türkiye'nin küresel ticaret bazında gerilmesine sebep olmaktan başka bir işe yaramadı. Ulusal ve uluslararası e-ticaret bu kadar yaygınlaşmışken, dünyanın en büyük ödeme firması PayPal’ın bu çağda Türkiye’den çekilmesi e-ticaret üzerinden yürütülen tüm işleri sekteye uğrattı. PayPal’ın kapatılması çoğu insan için önemsiz görülebilir, ancak Türkiye’de özellikle üretim ve tasarım yapan kişiler için çok önemli. PayPal’ın herhangi bir sebeple çekilmesinin ardından; örneğin yurt dışında hizmet veren online öğrenme hizmetlerinde eğitim vermek isteyen bir tasarımcı, hizmet sağlayıcıları yaygın kullanıma sahip PayPal ile çalıştığı için bu sistemlere dahil olamıyor. Ayrıca yurt dışına özgün tasarım satışları yapan tasarımcılar da zor durumda kaldı. Diğer yandan Türkiye vatandaşına ‘e-ticaret yapma, çağı yakalama, dışarıdan döviz getirme’ de demiş oluyor. PayPal’ın Türkiye’de faaliyetlerine devam etmesi için gerekli adımların atılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

'GEREKLİ ADIMLAR NE ZAMAN ATILACAK'

Bakan, “Koronavirüs salgının olumsuz etki ve sonuçları ile içinde bulunduğumuz çağ göz önünde bulundurularak; e-ticaretin bu kadar geliştiği bir dönemde, ülkeye döviz girişi konusunda da büyük katkı sunan, dünyanın en büyük ve güvenilir ödeme firmalarından biri olan PayPal’ın tekrar Türkiye’de faaliyet göstermesi için gerekli adımlar ne zaman atılacaktır?” sorusunu yöneltti.

Bakan ayrıca, “PayPal kullanamayan ülkelere baktığımızda çoğunlukla diktatörlükle yönetildiği ve internet bulunmadığı detayı dikkat çekmektedir. Bu listede Türkiye’nin de bulunması sizce ne ifade etmektedir?” soruna da yanıt istedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol