birgün

23° AÇIK

YAŞAM 27.07.2020 12:21

Pedallar Umut için çevrildi: Bisikletli ulaşım ölümle sonuçlanmasın!

Sporcu Umut Gündüz'ün bisikletiyle yolculuk yaptığı sırada alkollü bir araç sürücüsünün çarpması sonucunda hayatını kaybetmesinin ardından bisikletçiler dün Ankara'da eylem yaptı.

Pedallar Umut için çevrildi: Bisikletli ulaşım ölümle sonuçlanmasın!

Oktay EVSEN

Ankara Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği (ABİDOSD) üyesi, sporcu Umut Gündüz’ün alkollü bir araç sürücüsünün çarpması sonucunda hayatını kaybetmesinin ardından bisikletçiler dün Ankara’da bir araya geldi. Belirlenen güzergahta tur atan bisikletliler Anıtpark'ta basın açıklamasında bulunarak bisikletlilerin ölümüne yol açan ihmaller ve kazaları protesto etti.

pedallar-umut-icin-cevrildi-bisikletli-ulasim-olumle-sonuclanmasin-761382-1.

Bisiklet kullanıcıları, trafikte ölümlü bisiklet çarpmalarını sonlandıracak önlemlerin en kısa sürede alınması istedi. "Bisikletli ulaşım insan hakkıdır, asla ölümle sonuçlanmasın" denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Son dönemlerde oldukça artan bisikletliye çarparak ölümüne sebebiyet verilmesi, başta bisikletlilerin ailesi ve yakın çevresi olmak üzere herkesi derinden üzdüğü görülmekte. Bunların çoğunluğu motorlu araç sürücülerinin hatalı kullanımı ve diğer taraftan altyapı eksikliği ve mevzuatın yeterli olmamasından kaynaklanmakta. Artan bisikletli ölümlerine dur demek, güvenli bisiklet sürüşü önlemlerinin alınması için dikkat çekmek istiyoruz. Bisiklet de bir trafik aracıdır: İnsan gücü ile ilerletildiği için; ucuz, sağlıklı ve sürdürülebilir ulaşım tercihi ve hakkıdır. Bisikletli ulaşımı tercih edenler, çevreye zarar vermezler, küçük park yerleri ile yetinir, şehir içi trafik sıkışıklığının çözümüne katkı sağlar, motorlu araçların onda biri maliyetli yollar ile yetinirler. Bisikletli ölümlerinin sonlanması için güvenli bisiklet erişimi acil eylem planı noktasında işbirliğine ve bunun için aşağıdaki önerilerimiz çerçevesinde katkı sunmaya hazır olduğumuzu bildiririz. Şehir merkezlerinde ve yaya-bisikletli öncelikli yerlerde;

>>> Hız sınırlaması, malzeme farklılaştırması gibi elemanlar ile trafik durultması (traffic calming) yapılmalı; yatay/düşey bisikletli ulaşım bilgilendirme tabela vb. ile görünürlükleri sağlanmalı,

>>> Her kentimizde, bisikletli ulaşım ağı oluşturmak üzere mümkün olan koridorlara ayrılmış bisiklet altyapısı, yolları ve gerekli otopark, odak gibi donatısı ile yapılmalı,

>>> Bisiklet kullanımını teşvik edecek sürdürülebilir ve ekolojik kentsel planlama ve ulaşım planlaması yapılmalı,

>>> Yerel Yönetim-STK-Kamu işbirlikleri ile yerel bisiklet politikaları ve eylem planları hazırlanmalı ve uygulanmalı,

>>> Bisiklet yollarının motorlu araç parklanmasından korunması için etkin tedbirler alınmalı. Bisiklet yoluna park eden motorlu araçlar için mobil platformlar üzerinden ihbar ve şikayet mekanizmaları oluşturulmalı,

>>> Şehir içlerinde, çevre dostu bisikletli ulaşımı teşvik edici kentsel tasarım projeleri geliştirilmeli,

>>>İnsan ve çevre sağlığı için en önemli bir taşıt olan bisikletin kullanımı ve yaygın bisikletli sürüş için dernek ve toplulukları destekleyecek teşvikler öngörülmeli.

Eyleme katılan Umut Gündüz’ün babası ise şöyle konuştu:

“Umut profesyonel bir bisikletçiydi. Tüm güvenlik ekipmanlarının tam olduğu, polis kayıtlarında da teyit edilmiştir. Sürücünün ise yüksek alkollü, aşırı hız ve tüm kural ihlallerini yaptığı tanık beyanlarıyla sabittir. Buradan da anlaşılacağı gibi bu, sıradan bir trafik kazası değil, doğrudan bir cinayettir. Buna benzer acı olayların ülkemizde daha fazla yaşanmaması için, şehir eşkıyasının en yüksek cezayı almasının belirleyici olacağını düşünüyoruz. Bu amaçla da, ülkemizde yaşayan tüm aydın, sanatçı ve duyarlı yurttaşlarımızı bu mücadelede destek olmaya, Umut’a ses olmaya, Umut’a adalet olmaya davet ediyoruz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız