birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Peker, Falyalı, Ersan Saner ve dolaşıma sokulan ‘kaset’: Kuzey Kıbrıs’ta mafyatik sarsıntı!

Kuzey Kıbrıs’ta uyuşturucu ticareti yaptığı öne sürülen Halil Falyalı’nın tutuklanmasının ardından Peker cephesinden, Falyalı’nın şantaj kasetlerini ele geçirdiklerine dair iddia geldi. Bugün ise Başbakan Ersan Saner’e ait olduğu ileri sürülen bir kaset dolaşıma sokuldu, Saner “Bir komplo söz konusudur” diyerek açıklama yaptı.

DÜNYA 20.10.2021 18:13
Peker, Falyalı, Ersan Saner ve dolaşıma sokulan ‘kaset’: Kuzey Kıbrıs’ta mafyatik sarsıntı!
Abone Ol google-news

Kuzey Kıbrıs’ta suç örgütü lideri olduğu öne sürülen Halil Falyalı’nın tutuklanmasının ardından Başbakan Ersan Saner’in içinde yer aldığı bir ‘kaset’ iddiası patlak verdi. Saner, sosyal medyada dolaşıma giren müstehcen video ardından kendine komplo kurulduğunu belirttiği bir açıklama yaptı.

PEKER’İN DANIŞMANI AÇIKLADI: KASET PEKER’İN ELİNDE

Ağırlaştırılmış müebbet ve 392 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakkında dava açılan suç örgütü lideri Sedat Peker’in basın danışmanı Emre Olur, sosyal medya hesabından dün yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs’ta kumarhane işleten ve bir darp olayı nedeniyle tutuklanan Halil Falyalı'nın, siyasilere ve bürokratlara şantaj yapmak için çektiği kasetlerin Sedat Peker'in eline geçtiğini söyledi.

Emre Olur, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları açıkladı:

- 3 sene önce Eray Kenanoğlu yasadışı bahis işi yüzünden vurulmuştu. Mayıs 2021 itibariyle Sn. Reis Sedat Peker’in Halil Falyalı açıklamaları geldi.

- 3 sene sonra ise Halil Falyalı’nın baskısıyla Sn. Reis Sedat Peker’i bu dosyaya katanlar Halil Falyalı'nın şantaj kasetlerinin Sn. Reis Sedat Peker’in eline geçeceğini hesaba katamamışlar. Allah çok büyük, hikaye devam ediyor.

- Sn. Reis Sedat Peker’in söylediği gibi: Doğruların gözle görülmeyen orduları, vatan fedailerinin arasında da gözle görülmeyen bağlar vardır. Velhasıl biz her yerdeyiz, biz milyonlarız…"

Sedat Peker’in yayımladığı videoda Binali Yıldırım‘ın oğlu Erkam Yıldırım ve Mehmet Ağar‘la birlikte kokain ticareti yapmakla suçladığı Halil Falyalı, hakkında ‘darp, adam kaçırma ve zorla alıkoyma’ iddiaları nedeniyle çıkartılan tutuklama kararı üzerine bir süre önce Girne'de polise teslim olmuştu.

‘KASET’ DOLAŞIMA SOKULDU

Peker cephesinden gelen bu iddiaların ardından bugün, Ersan Saner’e ait olduğu iddia edilen müstehcen bir video, sosyal medya üzerinden dolaşıma sokuldu.

Video ardından açıklama yapan Kuzey Kıbrıs Başbakanı Ersan Saner, “Teknolojik olanaklardan alabildiğince yararlanılarak kurgulanan bu video ile çok çirkin bir itibar suikastının hedefi oldum. Birilerinin benim çok sevdiğim ülkeme, partime hizmet etmemin önüne siyasi mücadele ile değil çirkin saldırılarla geçmek istediği nettir. Tamamen bu amaçla düzenlenmiş bir komplo söz konusudur. Hatta yer altı dünyası ile işbirliği yapıldığına dair saptamalar vardır. Konu sadece ben değilim. Saldırıya uğrayan ben, ailem, partim ve siyaset kurumumuzdur” dedi.

Açıklamasında, konuya dair ayrıntılar paylaşan Saner, şunları söyledi:

“30-31 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek Kurultay’da UBP Genel Başkanlığına aday oldum. Ne var ki, Genel Başkanlık yarışının son 10 gününe girilirken önce Güney Kıbrıs’tan satın alınan bir telefon numarasından şahıslara kurgulanmış bir video gönderildi.

Öğleden sonra ise aynı video sosyal medyada yayınlanmaya başladı.

Aylardır birileri tarafından böyle bir şey yapılacağı kulaklara fısıldanıyor ancak ben bir makama erişmek uğruna bir insanın ailesini, çevresini, partisini böylesine rencide edecek kadar seviyesiz bir tutum içine girileceğine ihtimal vermiyordum.”

Açıklamasının devamında, “Hukukçularımız, yol arkadaşlarım, partililerimizle birlikte durum değerlendirmesi yapmaya devam ediyoruz” diyen Saner, “Bu halk beni iyi tanır. Eğer ailem, partim ve ülkem söz konusu ise her türlü kararı tereddütsüz verebileceğimi iyi bilir” ifadelerini kullandı.

‘ADAY OLMAYACAK’ İDDİASI

Bu açıklamanın öncesinde ise Kıbrıs Gazetesi, Ersan Saner’in siyasetten çekilme kararı aldığını iddia etti. Haberde, hukuki sorunlar nedeniyle başbakanlık görevinden de izne ayrılması beklenen Saner’in yerine Nazım Çavuşoğlu ve Ünal Üstel’in vekalet etmesi beklendiği öne sürüldü.

HALİL FALYALI KİMDİR?

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, “Hayata Korkusuzca Bakanlar Ölümden Korkmazlar” başlıklı yedinci videosunda, eski Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım ile birlikte uyuşturucu ticareti yaptığı iddiasıyla Halil Falyalı’yı hedef almıştı. Peker, “Tüm para transferi Kıbrıs’tan dönüyor” demişti.

Sedat Peker’in hedef aldığı Halil Falyalı’nın Peker’e yakın isimlerle, MHP milletvekili ile, Haluk Kırcı ve Fatih Bucak ile fotoğrafları ortaya çıkmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol