birgün

20° PARÇALI BULUTLU

Peker’in SBK iddiaları | Erdoğan’ın kuzeni, 6 ay önce ‘medyanın kirli çamaşırları ortaya çıkacak’ demişti

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in 9. videosunda gündeme getirdiği Sezgin Baran Korkmaz ile medya ilişkilerine dair iddialar, Erdoğan’ın kuzeni Cengiz Er’in 6 ay önce yaptığı paylaşımı akıllara getirdi.

GÜNCEL 06.06.2021 18:58
Peker’in SBK iddiaları | Erdoğan’ın kuzeni, 6 ay önce ‘medyanın kirli çamaşırları ortaya çıkacak’ demişti
Abone Ol google-news

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in, firari ‘iş insanı’ Sezgin Baran Korkmaz’ın medya ilişkilerine dair iddiaları, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kuzeni Cengiz Er’in 6 ay önce yaptığı açıklamayı akıllara getirdi. Er’in açıklamaları ile Peker’in iddialarının benzeşmesi dikkat çekti.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kuzeni Cengiz Er, Sezgin Baran Korkmaz'a yönelik 29 Aralık 2020'de yapılan operasyonun hemen ardından dikkat çeken bir açıklama yapmıştı.

"Pandoranın kutusu açılıyor. Sezgin Baran Korkmaz operasyonu Türk medyasının da kirli çamaşırlarını ortaya dökecek" diyen Er, "Korkmaz'ın boğazdaki yalısının kapısını aşındıran, Bodrum'daki otelinde bedava tatil yapan ve ceplerini dolduran kerli ferli gazetecilerin ipliği pazara çıkacak" ifadesini kullanmıştı.

peker-in-sbk-iddialari-erdogan-in-kuzeni-6-ay-once-medyanin-kirli-camasirlari-ortaya-cikacak-demisti-884602-1.

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in bugün yayınladığı videoda Korkmaz'ın çökülen otelinde kalan medyadan iki isim sayılmış, bunlardan biri Rasim Ozan Kütahyalı, diğeri ise Veyis Ateş olmuştu.

Aralık ayında, SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’ın da aralarında bulunduğu 19 kişiye yönelik İstanbul merkezli dört ilde operasyon düzenlenmişti. Operasyonda 10 kişi gözaltına alınırken holding bünyesinde kurulan şirketler aracığıyla 132 milyon dolarlık kara para aklandığı öne sürülmüştü.

SEZGİN BARAN KORKMAZ KİMDİR?

Risk sermayesi şirketi SBK Holding’in kurucu CEO’su. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, uluslararası kara para aklama suçlamasıyla aranan Korkmaz’ın Türkiye’deki şirketlerine ve tüm mal varlığına mahkeme tarafından el konuldu.

ABD’nin Utah Eyaleti’nde vergide sahtecilik yapmaktan ceza almış bir şirketle de ilişkisi mevcut. Operasyondan kısa süre önce yurt dışına çıkış yasağı kaldırılan ve yurt dışına gitti. 6 Kasım’da, Yargıtay’a 27 Kasım’da üye seçilen İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan henüz görevindeyken, Korkmaz’ın malvarlıklarına el koyma kararı, İstanbul Başsavcılığı tarafından resen kaldırıldı. İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği de başsavcılığın başvurusu üzerine, 17 Kasım’da, Korkmaz hakkındaki yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı. Korkmaz, bu şekilde yurt dışına gitti.

Sedat Peker, yayınladığı son videoda Sezgin Baran Korkmaz’ın oteline ve 45 milyon dolarına İçişleri Bakanlığı üzerinden “çöküldüğünü” iddia etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Korkmaz’a “Senin hakkında tahkikat yapıldı, yurt dışına çık. Yukarının haberi var, bu parayı da sil, sorun çıkacak” dediğini öne sürdü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol