birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 12.04.2019 18:33

‘Pelikancılar neden saldırıyor’ yazısına jet hızıyla erişim engeli

Gazeteci Barış Terkoğlu’nun Cumhuriyet’te kaleme aldığı “Pelikancılar neden saldırıyor” başlıklı yazısına mahkeme kararıyla erişim engeli getirildi. Terkoğlu’nun 4 Nisan’da yazdığı yazıda, seçimin ardından Pelikancılar olarak bilinen grubun İstanbul’un kaybedilmesinin ardından harekete geçtiğini iddia etmişti. Terkoğlu’nun erişim engeli getirilen yazısından bir bölüm şöyle: Pazartesi akşamı bir anda iktidar içinde “Pelikancılar” olarak bilinen “yeni paralel yapılanma” ortaya […]

‘Pelikancılar neden saldırıyor’ yazısına jet hızıyla erişim engeli

Gazeteci Barış Terkoğlu’nun Cumhuriyet’te kaleme aldığı “Pelikancılar neden saldırıyor” başlıklı yazısına mahkeme kararıyla erişim engeli getirildi.

Terkoğlu’nun 4 Nisan’da yazdığı yazıda, seçimin ardından Pelikancılar olarak bilinen grubun İstanbul’un kaybedilmesinin ardından harekete geçtiğini iddia etmişti.

Terkoğlu’nun erişim engeli getirilen yazısından bir bölüm şöyle:

Pazartesi akşamı bir anda iktidar içinde “Pelikancılar” olarak bilinen “yeni paralel yapılanma” ortaya çıktı. Hani şu muhtıra gibi bir bildiri yayımlayıp Ahmet Davutoğlu’nu deviren ekip. Albayrak’ı “ikinci ve üçüncü adam” kabul eden grup. Kimi savcılardan polislere, bürokratlardan gazetecilere adeta “parti içinde parti” gibi hareket eden hizip. Karşıtlarının telefonlarını bile dinleyebildikleri, gerektiğinde yargı eliyle ya da medya araçlarıyla tasfiye edebildikleri herkesin bildiği sır.
AKP içinde dertleştiğiniz dostlarınız var mı? Biraz eşeleyin bunlardan nasıl yaka silktiklerini görün. “Bizden” lafının onlar için ne ifade ettiğini size anlatsınlar. 
Sakın önemsiz sanmayın… 

Sahi Binali Yıldırım İstanbul Belediyesi başkan adayı oldu da ilçe belediyelerinin adayları nasıl belirlendi? Yıldırım’ın çevresinin seçim döneminde il başkanını değiştirmek istediğini herkes anlatıyordu da neden olmadı? CHP’nin İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu günlerce tartıştık da AKP İl Başkanı’nı ortalıkta gören oldu mu? Sahi sabah akşam “28 Şubat” diyenler şu bildiriyle hükümet devirme işleri hakkında ne düşünüyor? Gerektiğinde provokasyonla sandığa el koymaya nasıl bakıyor?”

TERKOĞLU: KAĞIDA, YÜREĞE VE AKLA YAZILAN ESKİR AMA SİLİNMEZ

Erişim engeli kararını Twitter hesabından paylaşan Terkoğlu, “Pelikan yapılanması, İstanbul’daki rant ilişkilerini anlatan ‘Pelikancılar Neden Saldırıyor’ başlıklı yazıma erişim engeli getirdi. Kağıda, yüreğe ve akla yazılan eskir ama silinmez. Türkiye, devlet içindeki yasadışı yapılanmalarla hesaplaştığı gün bu yazıları yeniden okuyacak.” ifadeleriyle karara tepki gösterdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız