birgün

9° PARÇALI BULUTLU

MEDYA 13.04.2020 10:49

Pelikancıların gazetesi Soylu’nun istifasını ‘soğuk’ gördü

İçişleri Bakanı Soylu’nun kabul edilmeyen istifası dün gecenin gündemini belirledi. Hükümete yakın gazeteler de Türkiye’nin gündemine oturan olayı farklı biçimlerde okurlarına sundu. En dikkat çeken sunuş ise, Pelikancılara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinin oldu

Pelikancıların gazetesi Soylu’nun istifasını ‘soğuk’ gördü

Cuma günü halk sağlığını tehdit eder sonuçlar doğuran sokağa çıkma yasağı açıklaması nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dün istifasını vermesi AKP’ye yakın gazetelerin gündemine farklı biçimlerde girdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın kardeşi Serhat Albayrak'ın CEO'su olduğu Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde yayın yapan Sabah gazetesi, Soylu’nun istifasını en mesafeli gören gazete oldu.

Sabah gazetesi, dün akşam Türkiye’nin gündemini sarsan istifa gelişmesini, birinci sayfasında en alttan gördü. “Soylu’nun istifası Başkan’dan döndü” ifadelerini kullanan Sabah gazetesinin iç sayfada da haberi sayfa altına kısa biçimde gördü.

Sabah gazetesinin İngilizce yayını Daily Sabah’ın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Soylu’nun istifası, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 250 bin kişinin dükkanları ve fırınları doldurduğu Cuma gecesi yaptığı baştan savma sokağa çıkma yasağı ilânı sebebiyle istifa etti” ifadeleriyle dünyaya duyurulmuştu.

pelikancilarin-gazetesi-soylu-nun-istifasini-soguk-gordu-715665-1.

AKP’ye yakın gazeteler içinde Soylu’ya en net desteği Işıkçılar Cemaati’nin gazetesi Türkiye verdi. Gazete, “Soylu duruş” manşetiyle çıktı.

pelikancilarin-gazetesi-soylu-nun-istifasini-soguk-gordu-715666-1.

Yeni şafak gazetesi ise Soylu’nun istifasını sürmanşetten gördü. Gazete, sürmanşette yer verdiği haberinde, “İstifa etti, kabul edilmedi” başlığını kullandı.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Soylu’nun istifa haberi ardından Twitter’dan açıklama yaparak, “Yanlış bir zamanda yanlış bir karar oldu” demişti.

pelikancilarin-gazetesi-soylu-nun-istifasini-soguk-gordu-715667-1.

Ahmet Hakan’ın dümeninde olduğu Hürriyet gazetesi, Soylu’nun istifa haberini manşetten gördü. “İçişleri Bakanı Soylu dün gece istifa etti ama…” üst başlığını kullanan gazete, “Erdoğan devam dedi” manşetini attı.

pelikancilarin-gazetesi-soylu-nun-istifasini-soguk-gordu-715668-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol