Kaynak: Haber Merkezi
PEN Bahar kitabı: Selçuk Demirel'den 'Ağaçname'

PEN Yazarlar Derneği, Selçuk Demirel'in "ağaçname" kitabını "Bahar Kitabı" olarak seçti.

PEN Yazarlar Derneği'nden yapılan açıklamada, "14 Mayıs’ta Türkiye seçimleri yapıldı. Kimlerin neler kaybettiğini kimlerin neler kazandığını hep birlikte yaşadık. Birkaç gün sonra 28 Mayıs’ta ikinci tur seçime gidiyoruz. Aydınlıkla karanlık arasındaki seçime…" denildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Biz, PEN Yazarlar Derneği olarak iki seçim arasında ülkenin aydınlık günlere,  bahar havasına kavuşacağı inancıyla tüm üyelerimizi ve halkımızı sandıklara çağırmaktan geri kalmadık.

 Nisan sonunda Selçuk Demirel’in Yapı ve Kredi Yayınları’ndan çıkan “Ağaçname” adlı kitabını ayın kitabı seçmiştik. Henüz bahar gelmedi. Bekliyoruz. Çizgilerini tüm dünya kültürleriyle besleyen Selçuk Demirel'den ağaçlara bir saygı duruşu olan, bahar umudunu çoğaltan: 'Ağaçname' yi    “Bahar Kitabı” seçmeye karar verdik. .

Selçuk Demirel Ağaçname'de yer yer şiirsel, yer yer de aforizma niteliğinde metinler eşliğinde ağaçların hayatımıza kattığı anlamların altını çiziyor: “Sen ne güzel bir ağaçsın!” demiş Ağaçname’nin altına, kitabın hem yazarı hem çizeri, hem de şairi Selçuk Demirel. Ağaçname’yle de doğanın şairi olmuş.

Hem çocuklar hem yetişkinler için, galiba daha çok da çocukluğunu yitirmemişler için yazıp çiziyor. “Her şey o ağacın altında başladı” diyor kitabın başında. Yaşam Ağacı onun adı. Sonra da “Ormanda yolunu kaybedersen / ağaçlara sor./ Onlar sana çiçek açacaktır” diyor ki, yine baharların geleceğini umut ettiğimiz bu günlerde, “sen ne güzel bir adamsın” diyerek Selçuk Demirel’e teşekkür ediyor ve Ağaçname’yi sadece Nisan ve Mayıs değil,  tüm baharların kitabı olarak seçiyoruz!"