birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Perinçek’ten Erdoğan’ın Kıbrıs ‘müjde’sine tepki

İktidara yakınlaşmasını “AKP’nin Vatan Partisi çizgisine gelmesi” söylemiyle açıklamaya çalışan partinin Genel Başkanı Doğu Perinçek,Erdoğan’ın Kıbrıs’taki ‘müjde’sine tepki gösterdi, “hayal kırıklığı” dedi.

SİYASET 25.07.2021 18:02
Perinçek’ten Erdoğan’ın Kıbrıs ‘müjde’sine tepki
Abone Ol google-news

Cumhur İttifakı’nın fiili bileşenlerinden Vatan Partisi’nin Genel Başkanı Doğu Perinçek, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs ‘müjdesi’ne tepki gösterdi. Perinçek, “Müjde bir hayal kırıklığı oldu” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta Kuzey Kıbrıs’ta Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumu'nda milletvekillerine seslenerek daha önce duyurduğu müjdeyi açıklamış ve Kuzey Kıbrıs’a millet bahçesi, parlamento binası ve külliye yapılacağını açıklamıştı.

Erdoğan, ''KKTC Cumhurbaşkanlığı'nın ne doğru dürüst bir binası külliyesi var veya parlamento binası var. Biz bunu KKTC'ye yakıştırmıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki bina İngilizlere ait gecekondu. Şimdi Cumhurbaşkanlığı'nın külliyesi ile ilgili adımın proje çalışmaları bitti inşasına yakında başlıyoruz" diye konuşmuştu.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Erdoğan’ın müjdesinin “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi.

“Maalesef hükümetimizin KKTC stratejisi yok ve müjde bir hayal kırıklığı oldu” diyen Perinçek yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Perinçek’in Aydınlık gazetesinde yer alan açıklamaları ise şöyle oldu:

“Burada büyük bir gaf var. Bu büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Asıl hayal kırıklığı KKTC'yi devlet olarak tanıtmaya dair bir stratejinin olmaması. Vatan Partisi'nin siyasetleri uygulansaydı BMGK'dan kınama kararı çıkmazdı. Aylardan beri Abhazya KKTC'nin kapısını çalışıyor. Abhazya Meclisi, KKTC Meclisi'ni ziyaret etmek istiyor. Abhazya yaptığımız ziyarette bir ortak bildiri yayınladık. O ortak bildiriyle Abhazya devletinin KKTC'yi tanımasını sağladık. Eğer Abhazya KKTC'yi ziyaret etseydi BMGK'dan o karar çıkmazdı. Türkiye'nin ve KKTC'nin BMGK'ya vereceği cevap, Abhazya devletini karşılamak olmalıdır. Vatan Partisi KKTC ve Doğu Akdeniz için dostluk planını anlattı. O planda Karabağ'ın kurtarılması, Kırım'ın Rusya'ya ilhakının kabul edilmesi, Abhazya'nın ve KKTC'nin tanınması vardı. Kırım'ı Amerikan üssü yaparsanız Türkiye'ye yönelen namlulara bir namlu daha eklersiniz. Gürcistan uğruna Abhazya'yı feda etmeyeceksiniz. Abhazya dostluk getiriyor. Gürcistan'da Amerikan üssü var. Türkiye'nin Gürcistan'da ve Ukrayna'daki dış politikası Türkiye'ye karşı. Türkiye'nin güvenliği ve ekonomik gelişim Asya ikliminde sağlanabilir. Siz KKTC'yi devlet olarak tanıtmazsanız iki devletli çözüm lafta kalır.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol