birgün

5° AÇIK

Petrol krizi büyüyor: Putin'den AB'ye 'üretimi kısabiliriz' resti

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen Avrasya Ekonomik Birliği Zirvesi'nin ardından basın toplantısı düzenleyen Putin, "Petrole uygulanan tavan fiyat, petrolümüzü sattığımız fiyat seviyesinde, etkilenmeyeceğiz" dedi.

DÜNYA 09.12.2022 19:54
Petrol krizi büyüyor: Putin'den AB'ye 'üretimi kısabiliriz' resti Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te gerçekleştirilen Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) Yüksek Konseyi toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Burada yaptığı açıklamalarda, Rusya vatandaşı Viktor But ile ABD'li basketbolcu Brittney Griner'in takasının Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) yürüttüğü müzakereler sonucunda gerçekleştiğini belirten Putin, ABD'yle yeni tutuklu takasları yapılabileceğini ifade etti.

Putin, tutuklu takası konusunda FSB ile ABD istihbaratı arasındaki temasların sürdüğünü belirterek olası yeni olası takaslar hakkında "Her şey mümkün" dedi.

'TAVAN FİYAT UYGULAYANLARA PETROL SATMAYACAĞIZ, ÜRETİMİ KISMAYI DÜŞÜNEBİLİRİZ'

AB, G7 ülkeleri, Avustralya ve Norveç'in Rus petrolüne 60 dolarlık tavan fiyatuygulamasına yanıt veren Putin, söz konusu uygulamayı yürürlüğe koyanlara petrol satmayacaklarını ve petrol üretimini kısma seçeneğini düşünebileceklerini söyledi.

Rusya'nın tavan fiyat uygulanması sonrası herhangi bir kaybı olmayacağının altını çizen Putin, bu uygulamaya cevaben atılacak somut adımların birkaç gün içinde ilgili kararnamede kamuoyuyla paylaşılacağını açıkladı.

Tavan fiyat uygulamasının sadece Rusya'yı değil tüm üreticileri ilgilendirdiğine dikkatçeken Putin, "Neden mi? Çünkü eğer birileri tüketicinin fiyatı belirlemesini kabul ederse, o zaman bu, sektörün çökmesine neden olur, zira tüketici her zaman fiyatın daha düşük olmasında ısrar eder" diye konuştu.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol