birgün

25° AÇIK

BİLİM 28.07.2021 22:28

Pfizer: 3. dozun Delta varyantını nötralize etme potansiyelinde 100 kata kadar artış tahmin ediliyor

Pfizer, "3. doz sonrası Delta nötralizasyon düzeyinde 3. doz öncesine göre 100 kata kadar artış potansiyeli tahmin ediliyor" dedi.

Pfizer: 3. dozun Delta varyantını nötralize etme potansiyelinde 100 kata kadar artış tahmin ediliyor

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Pfizer, bugün yayımladığı verilerle, BioNTech ile birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısının üçüncü dozunun standart iki dozun sağladığı korumayı "güçlü bir şekilde" geliştireceğini açıkladı.

Firma tarafından online olarak yayımlanan verilere göre, 18 ile 55 yaş arasındaki yetişkinlerin üçüncü bir takviye dozu alması durumunda Delta varyantına karşı antikor düzeylerini ikinci doz sonrasına göre beş kattan daha fazla arttırıyor. 65 ile 85 yaş arası nüfusa uygulandığı durumda ise bu fark 11 kata kadar çıkıyor.

Pfizer'ın yayımladığı sunumda, "üçüncü doz sonrası Delta nötralizasyon düzeyinde üçüncü doz öncesine göre 100 kata kadar artış potansiyeli tahmin edildiği" açıklandı.

Veriler aynı zamanda, üçüncü dozun orjinal koronavirüs varyantına ve ilk kez Güney Afrika'da tanımlanan Beta varyantına karşı da çok yüksek antikor düzeyleri sağladığını gösteriyor.

Firmanın yayımladığı veriler henüz hakem değerlendirmesinden geçerek yayımlanmadı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol