birgün

16° AÇIK

Philip’in cenaze töreni öncesi ‘üniforma’ krizi çıktı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in eşi Prens Philip’in cenaze töreninde Prens Harry ve Prens Andrew’un törende ne giyeceği, ülke medyasında merak konusu oldu. Çıkan haberlere göre, Saray’da, Prens Harry'nin askeri üniforma giymeden cenaze törenine katılması konusunda tartışma yaşanıyor.

DÜNYA 15.04.2021 13:22
Philip’in cenaze töreni öncesi ‘üniforma’ krizi çıktı
Abone Ol google-news

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’in 17 Nisan'da Windsor Kalesi’nde gerçekleştirilecek cenaze töreni için hazırlıklar sürerken, törene katılacak iki önemli konukla ilgili üniforma sorunu gündeme geldi.

Britanya medyasına yansıyan haberlere göre, İngiltere Kraliyet Ailesi üyelerinin, resmi davet ve törenlere geleneksel olarak sahip oldukları onursal unvanları yansıtan askeri üniformalar ve madalyalar ile katıldıkları fakat Kraliçe’nin oğlu Prens Andrew ve torunu Prens Harry’nin bu geleneği yerine getirip getiremeyeceğine ilişkin Saray içinde tartışmalar olduğu öne sürüldü.

Kraliyetteki üst düzey görevlerinden ayrılan Sussex Dükü Prens Harry’nin, aynı zamanda unvanlarından da feragat etmesi nedeniyle cenaze törenine üniforma ile katılamayacak olmasının gerilime neden olduğu belirtildi.

ANDREW’UN ÜNİFORMA GİYMESİ İSTENMİYOR

İHA’nın aktardığına göre Prens Andrew’un da cinsel taciz suçlamaları ile tutulduğu cezaevinde intihar eden ABD'li milyarder Jeffrey Epstein ile ilişkileri nedeniyle törende üniforma giymesinin hoş karşılanmadığı iddia edildi.

Söz konusu skandallar nedeniyle kraliyet görevlerinden ayrılan fakat askeri unvanlarını koruduğu için üniforma giyme hakkına hala sahip olan Prens Andrew’un, babasının cenazesine askeri üniforma ile katılmak istediği fakat bu durumun kraliyet ailesi içinde hoş karşılanmadığı da öne sürüldü.

SARAY’DAN AÇIKLAMA GELMEDİ

Haberlerde ayrıca, İngiltere Kraliçesi’nin, oğlu Prens Andrew ve torunu Prens Harry’nin törende askeri üniforma giyip giyemeyeceği konusundaki sorunu çözmek için devreye girdiği de aktarıldı.

Buckingham Sarayı’ndan söz konusu iddialara ilişkin herhangi bir açıklamada gelmezken, haberlerde 94 yaşındaki Kraliçe’nin herhangi bir utançtan kaçınmak amacıyla cenazede hiçbir aile üyesinin üniforma giymemesine karar verdiği öne sürüldü. Kraliçe’nin kararı doğrultusunda kraliyet ailesinin erkek üyelerinin cenazeye takım elbise ile katılmaları bekleniyor.

ORDUDA SADECE HARRY VE ANDREW GÖREV YAPTI

İngiliz medyasında yer alan iddialara göre, Harry ve Andrew aktif olarak orduda görev yapmış tek aile üyeleri olmaları da tartışmayı alevlendirdi.

Prens Andrew 1982 yılında Falkland Adaları ihtilafında, Prens Harry ise Batılı güçlerin işgal ettiği Afganistan'da aktif olarak görev yapmıştı.

Büyükbabasının cenaze törenine Meghan Markle ile evlenirken giydiği üniforma ile katılmak isteyen Prens Harry’nin, kraliyet unvanlarından feragat ettiği için törene üniforması ile katılamayacağının söylendiği ve Afganistan'da iki dönem görev yapan Prens’in bu karar nedeniyle öfkelendiği de iddia ediliyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol