birgün

33° AÇIK

GÜNCEL 20.06.2021 08:23

Pimi çekilmiş bomba üstündeyiz

İstanbul’da dün meydana gelen deprem akıllara beklenen Marmara Depremi’ni getirdi. Afet Uzmanı Kaptan, beklenen büyük depremin kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak “Pimi çekilmiş bomba üzerinde oturuyoruz” dedi.

Pimi çekilmiş bomba üstündeyiz

Buse İlkin Yerli

İstanbul'da dün meydana gelen deprem, korku ve paniğe neden oldu. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü depremin büyüklüğünü 4.2 olarak açıkladı. Depremin merkez üssünün ise Sultanbeyli'de olduğu ve yerin 15.1 kilometre altında gerçekleştiği belirtildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ise 3.9 büyüklüğünde olarak açıkladığı depremin yerin 7.1 kilometre olduğunu bildirdi.

Deprem özellikle Anadolu yakasında yoğun hissedilirken akıllara “Bu depremler Marmara Depremi’nin ayak sesleri mi?” sorusu geldi. Afet Uzmanı Dr. Kubilay Kaptan, meydana gelen küçük ölçekteki depremlerin fay hattının canlı olduğunu gösterdiğini söyledi: “Beklediğimiz en az 7 büyüklüğündeki Marmara Depremi için bir haberciye ihtiyacımız yok. Çünkü bu deprem olacak. Kuzey Anadolu Fay hattında Marmara Depremi’ni bekliyoruz ve dünkü deprem bu fay hattında gerçekleşti. Küçük depremler gösteriyor ki fay hattı canlı, diri. Fay hattında hâlâ kırılmayan yerler var ve bunlar kırılıyor. Küçük depremler beklenen büyük depremin enerjisini hiçbir şekilde etkilemiyor. Ana depremin büyüklüğünü veya süresini etkilemeyecek.”

“Pimi çekilmiş bir bomba üzerinde oturuyoruz” diyen Kaptan, beklenen tehlikeye şu sözlerle dikkat çekti: “Beklenen büyük depremle ilgili hiçbir hazırlık yapılmıyor. İstanbul’un yapı stoku eski. Yapı malzemelerinin iyi kullanılmadığı ve paslanmanın son derece yoğun olduğu şehir. 4 büyüklüğündeki bir deprem hasar yaratmayacak bir deprem, bu büyüklükte bir depremde bile hasar meydana gelmesi oldukça korkutucu. Katbekat büyüklüğündeki bir depremde bütün binalar yıkılacak demek ki. Buna rağmen hazırlık yok.” Dün gerçekleşen depremin İstanbulluların yoğun hissetmesini ise Kaptan, “Deprem yüzeye yakın ve dar bir yerde hissedildi. Bu nedenle İstanbullular oldukça yoğun hissetti” sözleriyle açıkladı. Öte yandan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Güvenlik ve zabıta birimlerimize intikal eden herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol