birgün

21° AÇIK

Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı'ya 'haksız tahrik' indirimiyle 23 yıl hapis cezası: “14,5 yıl yatacak”

Muğla'da Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı isimli erkeğe verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası 'haksız tahrikle' 23 yıla indirildi. Gültekin ailesinin avukatı Rezzan Epözdemir, Avcı'nın 14,5 yıl hapis yatacağını, kararı istinafa taşıyacaklarını söyledi.

KADIN 20.06.2022 15:09
Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı'ya 'haksız tahrik' indirimiyle 23 yıl hapis cezası: “14,5 yıl yatacak” Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

Muğla'da 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı ile suç delillerini gizleyerek yok ettikleri gerekçesiyle suçlanan kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın yargılandığı davanın 13'üncü duruşması, Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Karar çıkan duruşmada mahkeme heyeti, 23 aydır tutuklu Avcı'ya ağırlaştırılmış müebbetten indirime giderek 23 yıl hapis, tutuksuz sanık kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın ise beraatine karar verdi.

'SANIK 14,5 YIL HAPİS YATACAK'

Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı'ya verilen 'haksız tahrik' indirimine Gültekin Ailesi'nin avukatı Rezzan Epözdemir, "Bugün burada hukuk ölmüştür, adalet ölmüştür. Bugün Muğla'da adalet ölmüştür" diyerek tepki gösterdi. Epözdemir, "Diri diri yakıyor, gömüyor, bütün delilleri değiştiriyor, kimsenin inanmadığı bir kurgu savunmaya mahkeme itibar edip haksız tahrik indirimi uyguluyor" ifadelerini kullandı.

Epözdemir çok talihsiz bir karar olduğunu, bunu istinafa taşıyacaklarını söyleyerek ''Sanık Cemal Metin Avcı, 14,5 yıl hapis yatacak'' açıklamasında bulundu.

'BU KARARLAR YÜZÜNDEN PROFESYONEL KADIN KATİLİ MÜESSESESİ OLUŞTU'

Epözdemir, "İki yıl bu dosya Amerika Birleşik Devletleri'ne yazılan müzakereyle sürüncemede kaldı. Maktüllerin özel hayatları yargılanmaya çalışıldı. Cinayet meşrulaştırılmaya çalışıldı. Reddi hakim talep ettik. Her seferinde reddi hakim taleplerimiz reddedildi. Adalet Bakanı'nın 'kadına şiddetle mücadele iradesi ortaya koyacağız' beyanı vardı. Bu dosyayı incelerse çok seviniriz. Cumhurbaşkanı 'sürecin takipçisi olacağız' demişti. Hukuki süreci sonuna kadar takip edeceğiz. Yargıtay'a gideceğiz. Bu mesele burada kapanmadı. Diri diri yakılan bir kadına nasıl indirim uygulanıyor? Bu karar hukuki dayanaktan yoksundur. Bu kararlar yüzünden Türkiye'de profesyonel kadın katili müessesesi oluştu. 5 sanığa beraat 1 sanığa haksız tahrik indirimi verildiği bir ortamda kadına şiddeti ve kadın cinayetlerini önleyemeyiz." dedi.

Cemal Metin AvcıCemal Metin Avcı

NE OLMUŞTU?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020'de Akyaka Mahallesi'nde yalnız yaşadığı evinden ayrılmış, aynı gün ablasıyla telefonla görüştükten sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Ailesinin Akyaka Jandarma Komutanlığına kayıp ihbarında bulunması üzerine başlatılan çalışmada Gültekin'i tanıyan kişilerin listesi çıkarılmış ve bölgedeki güvenlik kamerası kayıtları incelenerek görgü tanıklarının ifadelerine başvurulmuştu.

Şüphe üzerine gözaltına alınan Cemal Metin Avcı, ilk ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmese de deliller ortaya konunca bir süre arkadaşlık yapıp ayrıldığı Gültekin'i bağ evinde öldürdüğünü, cansız bedenini yaktıktan sonra varille Gülağzı mevkisindeki ormanlık alana attığını itiraf etmiş ve tutuklanmıştı.

ERDOĞAN, 'HAK ETTİĞİ CEZAYI ALACAĞINDAN ŞÜPHEM YOKTUR' DEMİŞTİ

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pınar Gültekin'in katledilmesinin ardından bir açıklama yayınlamış, "Pınar Gültekin'i katleden caninin hak ettiği en ağır cezayı alacağından şüphem yoktur" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, "Dün bir cani tarafından hunharca katledilen Pınar Gültekin’in acısı bizleri kedere boğdu. Kadına karşı işlenen tüm suçları lanetliyorum. Bu canilerin ve işledikleri bu rezil cinayetlerin bizim medeniyetimizde de anlayışımızda da yaşantımızda da tek bir kum tanesi kadar yeri ve bahanesi yoktur, olamaz. Hep birlikte bu şiddete karşı duracak, bunları millet olarak yeneceğiz. Pınar Gültekin’i katleden caninin hak ettiği en ağır cezayı alacağından şüphem yoktur. Davanın bizzat takipçisi olacak, bir daha asla yaşamak istemediğimiz kadına şiddetin son bulması için Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Pınar Gültekin’e rahmet, kederli ailesine, arkadaşlarına, sevenlerine sabır diliyorum" demişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol