birgün

15° AÇIK

Pinhan Restoran davasında karar: 9 sanığa ceza, 18 sanığa beraat

“FETÖ'nün karargahı” olarak adlandırılan İstanbul Maltepe’deki Pinhan Restoran’a ilişkin davada mahkeme, 39 sanıktan 9'unun 2 yıldan 6 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılmasına hükmetti. 18 sanık için beraat kararı çıkarken, aralarında restoran sahiplerinin de olduğu firari sanıkların dosyası ayrıldı.

GÜNCEL 20.07.2022 14:16
Pinhan Restoran davasında karar: 9 sanığa ceza, 18 sanığa beraat
Abone Ol google-news

Fetullahçı örgütün (FETÖ) üyelerinin faaliyetlerini yürüterek karargah olarak kullandığı Pinhan Restoran’a ilişkin 39 sanıklı dava karara bağlandı.

İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 24 tutuksuz sanık ile tarafların avukatları katıldı.

AA’nın aktardığına göre duruşmada son sözleri sorulan sanıklar beraat talebinde bulundu. Tarafların avukatlarının da beyanlarının alınmasının ardından dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklardan Fatih Aslan'ın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Sanıklardan, Fikret Birdal ve Özcan Saf'ı "silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 2 yıl hapse mahkum eden heyet, aynı suçtan sanıklar İbrahim Gözütok ve Mehmet Bektaş'ı 2 yıl altışar ay, İsrafil Gözütok, Uğur Akkoç, Salih Aydın ve Hızır Güngör'ü ise üçer yıl hapis cezasına çarptırdı.

FİRARİ SANIKLARIN DOSYASI AYRILDI

Heyet, firari sanıklar restoran sahiplerinden Ahmet Çelik ve Ali Çelik'in yanı sıra Aziz Özdemir, Faik Toklucu, Ferhan Cahit Merter, Mehmet Barut, Murat solmaz, Orhan Keskin, Ömer Barut, Ömer Çelik, Vedat Köprücü ve Veysi Barut'un dosyasının ayrılmasına hükmetti.

Sanıklardan 18'inin tüm suçlardan beraatine karar veren heyet, Pinhan Restoran'ın da aralarında bulunduğu 4 şirkete müsaderesine ve bu şirketlerdeki kayyum tedbirlerinin hüküm kesinleşinceye kadar devamını karara bağladı.

MÜTAALADA NE DENMİŞTİ?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 11 Ocak 2022'deki duruşmada açıklanan esasa ilişkin mütalaada, Maltepe sahilindeki Pinhan Restoran isimli iş yerinin Fethullahçı yapı tarafından karargah olarak kullanıldığı, örgütün gizli toplantılarının yapıldığı, “himmet” ve gelirlerin şirketin gelirleriymiş gibi sisteme sokulduğu bir yer olduğu anlatılmıştı.

Mütalaada, 12 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak", 5 sanığın ise "örgüte üye olmamakla birlikte yardım" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Sanıklardan 3'ünün "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılması ancak bu sanıklar hakkında etkin pişmanlık hükümleri kapsamında indirim uygulanması talep edilen mütalaada, 7 sanığın ise beraatleri talep edilmişti.

Mütalaada firari 12 sanık hakkındaki yakalama emirlerinin devamına ve bu sanıklar hakkındaki dava dosyanın ayrılmasına karar verilmesi istenmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol