birgün

19° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 02.12.2020 11:08

Piramidin önündeki fotoğraflar 'müstehcen' bulundu!

Mısır’da Zoser Piramidi önünde dansçı ve model Salma al-Shimi’nin fotoğraflarını çeken fotoğrafçı, fotoğraflar ‘müstehcen’ bulunduğu için polis tarafından gözaltına alındı. Fotoğrafçı daha sonra tutuklandı.

Piramidin önündeki fotoğraflar 'müstehcen' bulundu!

Mısır’da polis, Zoser Piramidi önünde dansçı ve model Salma al-Shimi’nin fotoğraflarını çeken bir fotoğrafçıyı gözaltına aldı. Gözaltı sebebinin ‘modelin şort ve omuzları açık bir elbise giymesi’ olduğu ifade edildi.

Yerel medya, Mısır polisinin olaya dair inceleme başlattığını ve pazartesi günü gözaltına alınan fotoğrafçının arkeolojik alana girmesine izin vermekten sorumlu çalışanı belirlemeye çalıştığını duyurdu. AFP’ye konuşan yerel bir kaynak ise otoğrafçının tutuklandığını ve hakkında dava açıldığını aktardı.

FOTOĞRAFI GEÇEN HAFTA PAYLAŞTI

Salma al-Shimi, binlerce takipçiye sahip Instagram hesabından, 4 bin 700 yıllık Zoser Piramidi’nin eteğinde geleneksel Mısır kıyafetleriyle çektirdiği fotoğrafları geçen hafta paylaşmıştı.

Modelin, “Mısır'ın eski mirasına ihanet eden ve fotoğraf çekimi için belirlenen kuralları çiğneyen kıyafetler giydiği gerekçesiyle tutuklandığı” yönündeki söylentiler hızla yayılmıştı. Fotoğraflar pazartesi günü, al-Shimi’in Instagram hesabından herhangi bir açıklama yapılmadan kaldırıldı.

Aralık 2018'de de Büyük Keops Piramidi'nin tepesinde sarılan bir çiftin görüntülerinin yayılmasının ardından Mısır yetkilileri, çiftin alana girmesine yardım ettiği için bir deve sahibini ve genç bir kadın rehberi tutuklamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol