birgün

12° AÇIK

DÜNYA 02.12.2020 11:08

Piramidin önündeki fotoğraflar 'müstehcen' bulundu!

Mısır’da Zoser Piramidi önünde dansçı ve model Salma al-Shimi’nin fotoğraflarını çeken fotoğrafçı, fotoğraflar ‘müstehcen’ bulunduğu için polis tarafından gözaltına alındı. Fotoğrafçı daha sonra tutuklandı.

Piramidin önündeki fotoğraflar 'müstehcen' bulundu!

Mısır’da polis, Zoser Piramidi önünde dansçı ve model Salma al-Shimi’nin fotoğraflarını çeken bir fotoğrafçıyı gözaltına aldı. Gözaltı sebebinin ‘modelin şort ve omuzları açık bir elbise giymesi’ olduğu ifade edildi.

Yerel medya, Mısır polisinin olaya dair inceleme başlattığını ve pazartesi günü gözaltına alınan fotoğrafçının arkeolojik alana girmesine izin vermekten sorumlu çalışanı belirlemeye çalıştığını duyurdu. AFP’ye konuşan yerel bir kaynak ise otoğrafçının tutuklandığını ve hakkında dava açıldığını aktardı.

FOTOĞRAFI GEÇEN HAFTA PAYLAŞTI

Salma al-Shimi, binlerce takipçiye sahip Instagram hesabından, 4 bin 700 yıllık Zoser Piramidi’nin eteğinde geleneksel Mısır kıyafetleriyle çektirdiği fotoğrafları geçen hafta paylaşmıştı.

Modelin, “Mısır'ın eski mirasına ihanet eden ve fotoğraf çekimi için belirlenen kuralları çiğneyen kıyafetler giydiği gerekçesiyle tutuklandığı” yönündeki söylentiler hızla yayılmıştı. Fotoğraflar pazartesi günü, al-Shimi’in Instagram hesabından herhangi bir açıklama yapılmadan kaldırıldı.

Aralık 2018'de de Büyük Keops Piramidi'nin tepesinde sarılan bir çiftin görüntülerinin yayılmasının ardından Mısır yetkilileri, çiftin alana girmesine yardım ettiği için bir deve sahibini ve genç bir kadın rehberi tutuklamıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız