birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Piyasalarda yeni hafta: Dolar gücünü koruyor

Dolar yeni haftaya 18.27 liradan başladı. Euro ise 18.25 düzeyinde seyrediyor. Piyasanın dikkati Fed'in bu hafta açıklanacak faiz kararında. Perşembe günü ise TCMB'nin faiz kararı açıklanacak.

EKONOMİ 19.09.2022 09:47
Piyasalarda yeni hafta: Dolar gücünü koruyor
Abone Ol google-news

Dolar/TL yeni haftayı yine yüksekten açtı. 19 Eylül Pazartesi gününe 18.27 liradan başlayan dolar, saat 09.45 itibariyle 18.28 lira civarında seyrediyor. Euro ise aynı saat itibariyle 18.25 lira düzeyinde.

Bu hafta piyasalar için ABD Merkez Bankası Fed’in faiz kararı önemli olacak. Fed’in faiz toplantısını 21 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirecek.

22 Eylül Perşembe günü de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu toplantısının ardından faiz kararını açıklayacak.

Geçen hafta ABD'de ağustos ayında yıllık enflasyonun yüzde 8.3 ile yüzde 8.1'lik beklentiyi aştığının açıklanmasıyla dolar küresel olarak güçlenmiş, dolar endeksi 107.7'den 109.6 seviyesine yükselmişti.

Enflasyonun beklentileri aşması Fed'e yönelik beklentilerde de değişikliğe yol açtı. Daha önce 75 baz puanlık faiz artırımına kesin gözüyle bakılırken, 100 baz puanlık artırım ihtimali de masaya geldi.

Öte yandan İngiltere’de Kraliçe 2. Elizabeth’in hayatını kaybetmesi nedeniyle geçen hafta ertelenen İngiltere Merkez Bankası toplantısı da bu perşembe gerçekleşecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol