Plajların özelleştirilmesine karşı mücadele başlıyor

12.07.2018 07:45 YAŞAM
Datça’da plajların özel kişiler tarafından kiralanmasına karşı dava açıldı. Davacılar: Kıyıları parası olanlar değil herkes kullansın

Muğla’ya bağlı tatil bölgesi Datça’da, plajların özelleştirilmesine karşı büyüyen tepkiler, yurttaşları atağa geçirdi.

Dava açıldı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Valiliği’ne bağlı Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV) arasında imzalanan ve hukuka aykırı olduğu söylenen protokol ile ilçedeki plajlarda özel kişilere işletme hakkı veren işlemlerin iptal edilmesi için Muğla İdare Mahkemesi’ne dava açılacağı açıklandı. Datça Kent Konseyi Kıyı Grubu üyeleri dün sabah saatlerinde Datça Noterliği önünde toplanıp basın açıklaması yaptı.

‘Takipçisi olacağız’
Yapılan açıklamada, davanın her aşamasının takipçisi olunacağı bildirildi. Datça Kent Konseyi Başkanı Hayriye Balkan, kıyıların sadece parası olanların değil, zengin-yoksul, kadın-erkek, yaşlı-genç, hiçbir ayrım olmaksızın, herkes tarafından eşit biçimde kullanılması gerektiğini söyledi.MUÇEV tarafından başlatılan kiralama işlemlerine derhal son verilmesi gerektiğine dikkat çeken Balkan, “MUÇEV’in daha önce gerçekleştirdiği benzer uygulamalardan, Akyaya Kadın Azmağı ve İztuzu kıyı alanlarına işletme yetkisi verilmesi işlemleri mahkeme kararıyla iptal edilmiştir” diye konuştu.

‘Bakanlık cevap vermedi’
Balkan sözlerine şu ifadelerle devam etti: Hukuka aykırı bu işlemlerin, benzerlerinin tekrarlanmasına engel olmak amacıyla, MUÇEV ile imzaladığı işletme protokollerinin tümünün iptali için, nisan ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yüzlerce imzalı dilekçe ile başvuruda bulunduk. Bakanlık bu haklı taleplerin hiçbirine cevap vermedi. Bakanlığın bu olumsuz ve hukuka aykırı davranışına karşı, haklarımızı hukuk yoluyla korumak için Muğla İdare Mahkemesi’ne dava açacağız” dedi.