birgün

12° HAFİF YAĞMUR

DÜNYA 15.07.2020 12:34

Plaza de Mayo Anneleri'nden Carmen Conde, hayatını kaybetti

1977'den beri oğlunu arayan Plaza de Mayo Anneleri'nden Carmen Conde, hayatını kaybetti.

Plaza de Mayo Anneleri'nden Carmen Conde, hayatını kaybetti

1976-1983 yılları arasında askeri diktatörlük döneminde, çocukları gözaltında kaybedilen Arjantinli annelerin oluşturduğu birlik olan Plaza de Mayo Anneleri'nden Carmen Conde, hayatını kaybetti. Conde'nin oğlu Juan Carlos García Conde, 22 Temmuz 1977'de gözaltında kaybedilmişti. García Conde, Buenos Aires Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenciydi.

Arjantin İnsan Hakları Bakanı Horacio Pietragalla Corti, Twitter hesabından yaptığı duyuruda "Juan Carlos García Conde'nin annesi Carmen Conde bir savaşçı olarak aramızdan ayrıldı. Daha fazla bellek, hakikat ve adalet için savaşarak onu onurlandıracağız" ifadelerini kullandı.

Juan Carlos García Conde, 22 Temmuz 1977'de bir soruşturma kapsamında evini basan polislerce gözaltına alınmış ve bir daha kendisinden haber alınamamıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız