birgün

11° KAPALI

GÜNCEL 10.09.2018 09:02

Polemik diyaloğu bozmadı

Tahran’daki Üçlü Zirve’de Erdoğan’ın ateşkes önerisini iki kez geri çevirerek masadaki karar verici konumunu pekiştiren Putin’in Ankara ile diyaloğu sürdüreceği açıklandı

Polemik diyaloğu bozmadı

İran’ın başkenti Tahran’da gerçekleştirilen Üçlü Zirve’nin yankıları devam ederken, Suriye’de ateşkes konusunda fikir ayrılığı yaşayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili temaslarını süreceği duyuruldu.

Eylül için tarih vermişti

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Sputnik’e yaptığı açıklamada, Putin ve Erdoğan’ın diyaloğu sürdürme konusunda anlaştığını belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce gazetecilere verdiği demeçte, 27-28 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Almanya ziyareti sonrasında Putin ile tekrar görüşebileceklerini söylemişti.

Ateşkesi önerisi iki kez reddedildi

Suriye’de cihatçıların elindeki İdlib’e yönelik olası bir operasyon beklenirken, geçtiğimiz cuma günü Astana sürecinin garantör ülkelerinin liderleri olan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Tahran’da bir araya gelmişti.

Zirvenin sonuç bildirisinde İdlib’te ateşkes çağrısının da bulunmasını iki kez talep eden Erdoğan, Putin’den ret yanıtı almıştı. Putin, Suriye Ordusu’nun ve sahada savaşan güçlerin masada olmadığını belirterek onların adına ateşkes ilanının gerçekçi olmadığını söylemişti.

İki liderin arasını bulan Ruhani ise silahlı gruplara silah bırakma çağrısı yapılmasının daha isabetli olacağını kaydetmişti. Putin ve Erdoğan da Ruhani’nin önerisine onay vermişti.

Kimyasal silah ‘kör bahane’

Erdoğan da Suriye Zirvesi dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada ateşkes vurgusunun diplomatik bir dille ortak açıklamaya yansıdığını söyledi. İdlib’e olası operasyonun yaratacağı insani drama ve göç dalgasına dikkat çeken Erdoğan, “Türkiye bedel ödememeli” diye konuştu. Erdoğan ayrıca ABD’nin gündeme getirdiği “Suriye yönetimi İdlib’de kimyasal silah kullanabilir” iddiası için, “Kör bahane” dedi.

Masada zayıf, sahadan çekilmiyor

Öte yandan AKP kurmaylarının iddiasının aksine masada eli bir hayli zayıf olan Ankara’nın İdlib’e operasyonuna ramak kala sahadaki tutumunun nasıl olacağı konuşuluyor. Konuya ilişkin kritik bir açıklama yapan Özgür Suriye Ordusu Generali Ahmed Rahal, Türkiye’nin İdlib’den çekilmeyeceğini savundu. Rahal, ‘Türkiye’nin İdlib’teki silahlı gruplara, operasyon olması durumunda TSK’nin gözlem noktalarından çekilmeyeceğini ve silah/mühimmat desteği sağlayacağını’ bildirdiğini belirtti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız