birgün

14° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 10.10.2016 10:10

Police block roads and clash with people during Ankara massacre commemoration

Police block roads and clash with people during Ankara massacre commemoration

Police has blocked the roads surrounding the Ankara Train Station area where people are trying to assemble to commemorate the victims of Ankara massacre of last year.

While workers’ unions, civil society groups, political representatives, and the families and friends of the victims had previously announced their program to be present in front of the train station today (October 10), Ankara Governor’s Office and the Police Department released information over the weekend announcing ‘a ban on assembling’ in the city, especially the area around the train station, ‘due to state of emergency’.

At the moment, hundreds of people are trying to walk to the site, while police insists on allowing only a small group of people who are relatives of the victims.

Marked as the bloodiest suicide bomb attack in Turkey throughout the history of the Republic, Ankara massacre was carried out by ISIL during a Peace March and caused over 100 people – including children – to lose their lives.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/10-ekim-anmasina-barikat-130886.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol