birgün

8° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 02.03.2020 22:50

Police blockade to Left Party members who want to give soup to refugees in Edirne

Police blockade to Left Party members who want to give soup to refugees in Edirne

Police Intervention to Left Party members who want to distribute soup for immigrants in Edirne

Immigrants flocked to Edirne border after Turkey announced that border gates would be opened for immigrants who want to cross Europe. The immigrants are still waiting in cold weather conditions. On the other hand, Greek Police do not allow immigrants to cross the border. Immigrants who want to go to Pazarkule border continue their waiting under difficult conditions due to cold weather.

Members of the Left Party, who wanted to distribute soup to immigrants waiting on the Edirne Tunca Bridge, come across a police barrier.

police-blockade-to-left-party-members-who-want-to-give-soup-to-refugees-in-edirne-695481-1.

In a statement by Left Party member Zülküf Ateş to BirGün, he told that the police threatened to arrest them if they did leave the area.

Ateş said: ‘’Police warned us and said ‘’If you provide soup to them, they will not leave but stay here.’’

Today, news of death began to come from the Greek border. An immigrant who wanted to cross the border, was shot by Greek police. In the boat that fell down in the Meriç River, a child died.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol