birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

Police use force against academics of Ankara University

BİRGÜN DAİLY 10.02.2017 16:06
Police use force against academics of Ankara University
Abone Ol google-news

The latest emergency decree passed by the Council of Ministers under leadership of Erdoğan has ordered for over 4500 public personnel to be dismissed from their positions.

Among them are 330 academicians from various accredited universities of Turkey.

As the dismissed academics from Ankara University and their colleagues and friends gathered in front of their Cebeci campus in Ankara today (February 10) to demonstrate against the latest decision of the government, police blocked the way and attacked those who tried to read out loud their statements.

Over 10 people, including both academics and students, have been taken into custody by the police at the site, according to reports.

Two CHP parliamentarians, as well as the former dean of the school, were also at the site of the protest giving support to dismissed academicians.

Commenting on police’s treatment of the people, dismissed scholar Cenk Yiğiter said: ‘Some of our friends were violently attacked by the police. And, all of this took place in front of the eye of the head of the security team of the campus.’

Police used teargas and water cannon to disperse the group and also used forced against those chanting slogans such as ‘down with the despotism; long live freedom’.

police-use-force-against-academics-of-ankara-university-243811-1.

police-use-force-against-academics-of-ankara-university-243812-1.

police-use-force-against-academics-of-ankara-university-243813-1.

police-use-force-against-academics-of-ankara-university-243814-1.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/akademisyenlerin-cebeci-kampusu-ne-girisi-engellendi-146390.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun