birgün

20° AÇIK

Polis akademisi sınavlarındaki iddialar Süleyman Soylu'ya soruldu: İptal edilecek mi?

CHP'li Göker, PAEM’e alınacak komiser yardımcıları için yapılan sözlü sınava 'kayırmacılık' iddialarını Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya "Sınavın iptal edilmesine yönelik bir çalışmanız var mı?" diye soran Göker, sınavın objektif kriterlere göre yapılmadığı gibi şikâyetlere açıklık getirilmesini istedi.

GÜNCEL 13.01.2022 14:00
Polis akademisi sınavlarındaki iddialar Süleyman Soylu'ya soruldu: İptal edilecek mi?
Abone Ol google-news

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İdare Amiri ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından Polis Amirleri Eğitimi Merkezi’ne (PAEM) alınacak komiser yardımcıları için yapılan sözlü sınavdaki ‘kayırmacılık’ iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Göker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Sınavın iptal edilmesine yönelik bir çalışmanız var mı?” diye sordu.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından PAEM’e alınacak komiser yardımcıları için yapılan sözlü sınava ilişkin İçişleri Bakanı Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

'BAZI GRUPLARIN MÜDAHALE ETTİĞİ YÖNÜNDE DUYUMLAR VAR'

Göker; PAEM’e alınacak 1000 kişilik komiser yardımcılığı yazılı sınavını 920 kişinin kazandığını buna rağmen sözlü sınavda adayların neredeyse yarısının elenerek 500 kişinin başarılı olarak açıklandığını vurguladı. Göker önergesinde, kendisine ulaşan bilgilere göre bazı adayların sözlü sınav süresinin 1 dakikayı bile bulmadığı, 5 kişi olması gereken sınav komisyonun bazı adaylarda daha az sayıyla sınavı yaptığı, sesli ya da görüntülü kayıt tutulmadığı, sınavın objektif kriterlere göre yapılmadığı gibi şikâyetlere açıklık getirilmesini istedi.

Sözlü sınavda belirli kişilerin başarılı gösterilmesi için dışardan bazı grupların müdahale ettiği yönünde bazı duyumların olduğunu belirten Göker, Polis Akademisi’nin şaibe altında kalmaması için komisyon üyelerinin sözlü sınav puanlarına ilişkin gerekçeleri ilgili kişilerle paylaşması gerektiğine vurgu yaptı.

Göker, bütün bu gelişmeler ve kendilerine ulaşan şikâyetler doğrultusunda sınavın iptaline yönelik herhangi bir çalışmanın olup olmadığının da İçişleri Bakanlığı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanmasını istedi. Göker, “Yapılan sözlü sınavın objektif, bilimsel kriterlere göre yapılmadığı, dışardan bazı grupların sınava müdahalelerinin olduğu, bu nedenle hakkaniyet içermediği ve mağduriyetlere neden olduğu eleştirileri hakkında ne gibi bir açıklamanız var” diye sordu.

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol