birgün

13° AZ BULUTLU

Polis eşliğinde fabrikadan bir kez daha ürün çıkarıldı

ÇALIŞMA YAŞAMI 16.09.2022 06:30
Polis eşliğinde fabrikadan bir kez daha ürün çıkarıldı
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Kapatılacağı duyurulan, İstanbul Tuzla’daki ETF Tekstil işçileri, alacakları için direnişlerini sürdürürken patron yine polis eşliğinde fabrikadan ürün çıkardı. Tam 57 gündür fabrika önünde alacakları için direnen işçiler, sabah saatlerinde içeriden makine çıkarmaya çalışanlara tepki gösterdi ancak yine polis engeliyle karşılaştı. Ardından da ürünler, fabrikadan çıkarıldı. “Bu çıkarılan mallar bizim alın terimiz” diyen işçiler, yaşananlara tepki gösterdi.

Firma görevliler çıkarılan teçhizatın kiralık cihazlar olduğunu, şirkete ait olmadığını iddia etti. 330 işçinin çalıştığı ETF Tekstil’de “küçülme” bahanesiyle işçiler önce işten atılmaya başlanmıştı. İşverenin çalışanlara, toplam kıdem tazminatlarının yüzde 30’unun verileceğini, ihbar tazminatının ise ödenmeyeceğini söylemesinin ardından işçiler gaspedilen hakları için 21 Temmuz’da fabrika içinde direnişe başlamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun