birgün

8° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

DÜNYA 18.02.2020 12:35

Polise direnen kadın karantinadan nasıl kaçtığını anlattı

Rusya'da Covid-19 adındaki koronavirüs karantinasına alınan ancak daha sonra hastaneden kaçan 32 yaşındaki Alla Ilyina'nın mahkeme kararıyla karantinaya dönmesi emri verildi. Ilyina, karantinadan kaçmayı nasıl başardığını anlattı.

Polise direnen kadın karantinadan nasıl kaçtığını anlattı

Geçtiğimiz hafta Çin'den, Rusya'nın Saint Petersburg şehrine döndükten sonra karantinaya alınan, ancak hastaneden kaçarak kendisine eve kilitleyen Alla Ilyina'nın karantinaya dönmesi kararı verildi. Mahkeme Ilyina'nın ifadesinin antiseptik aydınlatıcı altında alındığını ve hastaneye geri gönderilmesine karar verildiğini açıkladı.

Ilyina'nın avukatı Vitaly Cherkasov ise karara itiraz edeceklerini belirtti. Cherkasov'un serbest bırakılmadan önce 3 koronavirüs testinden negatif sonuç çıkması gerektiğini ifade ederken bunun ne kadar süreceği ile ilgili bir takvim olmadığını vurguladı.

'KISA DEVRE YAPTIM'

Öte yandan Ilyina, Moscow Times gazetesine yaptığı açıklamada hastane odasının elekronik kapısını kısa devre yöntemiyle açtığını söyledi. Ilyina, "Bir harita çizdim ve planı detaylandırdım. Akşam olduğunda karantina odamın kapısını kısa devreyşe açtım." dedi. Genç kadın, bunun için fizik çalıştığını itiraf etti. Karantinadan kaçmasının ardından St.Petersburg'un baş doktoru, Ilyina'ya karantina kurallarına uymamak ve kamu sağlığını tehlikeye atmak suçlamasıyla dava açtı.

NE OLMUŞTU?

Geçen ay Çin seyahatinden geri dönen Ilyina, 6 Şubat'ta yapılan test sonuçları negatif çıksa da koronavirüsün kuluçka süresi olan iki hafta boyunca karantinada tutulmak istenmişti.

Ancak hastanedeki koşullara daha fazla dayanmak istemeyen Ilyina, elektronik kilidi kırarak hastaneden kaçmıştı. Instagram hesabından hastaneden nasıl kaçtığını gösteren bir plan da çizmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız