birgün

21° PARÇALI BULUTLU

Polisin silah çektiği öğrenci tutuklandı!

ARŞİV 08.05.2015 09:22
Polisin silah çektiği öğrenci tutuklandı!
Abone Ol google-news

ELÇİN YILDIRAL - e.yildiral@gmail.com

İstanbul’daki 1 Mayıs’ta DİSK’in çağrısı üzerine Taksim’e gitmek için Beşiktaş’ta toplanan kitleye saldıran polis, DEV-LİS üyesi üniversite öğrencisi Semih Kundakçı’yı silahını çekerek gözaltına aldı. Polisin belinde bulunan silahına davrandığı esnada çekilen görüntüleri internete düşerken, Kundakçı, dört gün nezarethanede tutuldu. 4 Mayıs’ta diğer gözaltılarla birlikte adliyeye sevk edilen Kundakçı, İstanbul 4. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından “Katalog Suçlar” kapsamında tutuklandı.

Kundakçı savunmasında DİSK’in çağrısı üzerine 1 Mayıs’a katıldığını belirterek, “Beşiktaş Meydanı’nda bekliyordum. DİSK görevlileri ve polis arasında görüşme yapılıyordu. Bu sırada bir polis müdahalesi oldu. Sivil polisler tarafından gözaltına alındık. Polis tarafından herhangi bir anons yapılmadı” ifadelerini kullandı.

Kundakçı’nın sorgusuna giren avukatlar Sinan Varlık, Umut Alkaç ve Begüm Yıldız, 1 Mayıs kutlamalarının yasal olduğunun altını çizdi, müvekkillerinin serbest bırakılmasını istedi.

‘UYARI YAPILMADI’
Av. Sinan Varlık, müvekkilinin barışçıl amaçla kutlama yapmak istediğini belirterek, ancak hiçbir anons ve uyarı yapılamadan polisin müdahalesi sonrasında gözaltı yapıldığını söyledi. 1 Mayıs kutlamasının ve kutlama yerinin her yönüyle yasal olduğunu kaydeden Varlık, suçlamaları kabul etmediklerini ifade etti. Varlık, müvekkilinin üniversite öğrenicisi olduğuna dikkat çekerek, serbest bırakılmasını istedi.

‘SUÇLAMALAR KÖTÜ NİYETLİ‘
Av. Umut Alkaç da 2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet için kanuna aykırı bir gösterinin olması gerektiğine vurgu yaparak, müvekkiline yöneltilen suçlamanın tamamen kötü niyetli olduğunu savundu.

Savunmaların ardından İstanbul 4. Sulh Ceza Hâkimliği, Kundakçı’nın üzerinde taşıdığı iddia edilen flamaları ve sapanı “terör örgütü üyesi” olduğunu gösteren “somut deliller” olduğunu belirterek, kaçması  ve delileri karartması şüphesi bulunması nedeniyle “Katalog Suçları” düzenleyen CMK 100. maddesinden tutuklanmasına karar verdi.

1 Mayıs'a gittiler, 'insanlığa karşı suçtan' yargılanacaklar!

Çağlayan'da sansür: Avukatlar savcı katına alınmıyor, sadece polis çekim yapıyor

 

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun