birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

AVRUPA 04.02.2021 00:50

Polonya, AstraZeneca aşısının 60 yaş altına da yapılmasına onay verdi

Polonya, AstraZeneca’nın Covid-19 karşı geliştirdiği aşının 60 yaş altındaki kişilere de yapılmasına onay verdi.

Polonya, AstraZeneca aşısının 60 yaş altına da yapılmasına onay verdi

Koronavirüs salgını Polonya’da etkisini artırmaya devam ederken, AstraZeneca’nın Covid-19 karşı geliştirdiği aşının 60 yaş altındaki halka da yapılmasına onay verildi.

Başbakanlık Koronavirüs Başdanışmanı Prof. Andrzej Horban düzenlediği basın toplantısında, AstraZeneca aşısının koronavirüse yakalanan kişide hastalığın ağır seyretmesi, komplikasyonlara yol açması ve hatta hastanede tedavi altına alınması konusunda yüzde 100, korona virüse yakalanma riskine karşı yüzde 60 koruma sağladığını belirtti.

Söz konusu aşının 60 yaş üzerindeki kişilerde etkinliği konusunda yeterli veri bulunmadığı iddialarına da değinen Horban, Polonya Tıp Konseyi'nin AstraZeneca aşısının 18 ile 60 yaş arası nüfusa yapılmasını tavsiye ettiğini bildirdi.

Kararın ardından 27 Aralık'ta kitlesel aşılamaya başlanan Polonya’da 18-60 arası nüfusa AstraZeneca, Pfizer/BioNtech ve Moderna aşıları, 60 yaş üstü kişilere ise sadece Pfizer/BioNtech ile Moderna aşısı yapılacak.

İki doz halinde uygulanan AstraZeneca aşısının ikinci dozu 4 ile 12 hafta arasında yapılabilirken, Polonya Tıp Konseyi ikinci dozun ilk dozdan 28 gün sonra yapılmasını karar verdi.

İlk olarak sağlık çalışanları, yaşlı ve kronik hastaların aşılanmaya başlandığı Polonya’da, önümüzdeki günlerde de okulların yeniden örgün öğretime dönebilmesi için öğretmenlerin aşılanması planlanıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol