birgün

12° AÇIK

KADIN 31.10.2020 10:17

Polonya’da tarihin akışı değişiyor!

Polonya’da tarihin akışı değişiyor!

Polonya’da kadınlar, hâlihazırda kısıtlı olan kürtaj yasasının daha fazla sıkılaştırılması kararına karşı düzenledikleri eylemlerle tüm dünyanın gündemine oturdu.

Kadınların yeni yasaya karşı verdikleri eylem Başkent Varşova, Gdansk, Krakow ve Poznan başta olmak üzere tüm ülkeye yayıldı. Eylemler sırasında kiliselere giren kadınların görüntüleri, Roma Katolik Kilisesi’nin yüzyıllardır en yüksek otorite olarak saygı gördüğü ve bu tür olayların çok uzun zaman önce düşünülemez olduğu Polonya’da bir tarihsel değişime işaret ettiği tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Eylemlere katılan kadınlar ne düşünüyor, sizin için derledik:

►Gosia Lasz: Kabul etmiyorum; seçimlerimizi, aklımızı, bedenimiz hakkında alacağımız kararlara karışmanızı kabul etmiyorum. Her birimizin seçme hakkı olduğu için savaşıyorum!
► Anna Ledwon: Devrimin nefesini hissediyorum. Bir şeylerin değişeceğinin havası esiyor. Biz kalabalıklarda yakıp, bitiremedikleri cadıların soyundanız! Bu kavga sadece rahimlerimizle ilgili bir kavga değil; tüm hayatımızla ilgili bir kavga olduğunu düşünüyorum.
► Kasia: Politikacılar çıkıp, ne için eylem yaptığımızı bilmediğimizi söylüyor. Hayır, ne için eylem yaptığımızı biliyorum, salgına rağmen seçme hakkımın elimden alınmaması için mücadele ediyorum. n BirGün Kadın

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız