birgün

20° AÇIK

Polonya’daki döner fabrikasına baskında vergi kaçakçılığı iddiası

Polonya’da Dünya Döner Kebab tesislerine yönelik polis baskınların ardında “organize suç, vergi kaçakçılığı ve kara para aklama” suçlamalarının olduğu öğrenildi. Firma tarafından olay hakkındaki haberlere ilişkin yapılan açıklamada, kendileriyle ilgili “son mutat bir incelemenin abartarak ve çarpıtarak sunuma sokulduğu” öne sürüldü.

AVRUPA 25.01.2021 16:13
Polonya’daki döner fabrikasına baskında vergi kaçakçılığı iddiası
Abone Ol google-news

BirGün FRANKFURT

Polonya’nın Zduny kentindeki Dünya Döner Kebab tesislerine yönelik polis baskınların ardında “organize suç, vergi kaçakçılığı ve kara para aklama” suçlamasıyla başlatılan geniş kapsamlı bir soruşturma olduğu öğrenildi.

Polonya medyasında yer bulan haberlerde söz konusu baskınlar sırasında aralarında Türkiye kökenli Almanya vatandaşı işletme sahibi Ömer A.’nın da yer aldığı altı kişinin gözaltında alındığı, bu kişilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda milyonlarca zloti ve avro nakit paraya, bilgisayar ve belgelere, cep telefonlarına, binek otomobillerine el konulduğu belirtiliyor.

Poznan Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan kişilerden birinin tutuklandığı, diğerlerinin 500 bin ile 50 bin zloti tutarında kefaletle serbest bırakıldıkları öğrenildi. Savcılık’tan yapılan açıklamada firmanın Avrupa’nın birçok yerine yönelik döner ve diğer ürün satışlarının cirosunu olduğundan çok daha düşük göstererek, devleti en az üç milyon zloti zarara soktuğu belirtiliyor.

Savcılığın, söz konusu vergi kaçırma suçunun örgütlü bir biçimde 2012 yılından bu yana gerçekleştiğini esas aldığı ve 2012-2020 dönemine ait tüm muhasebe kayıtlarına da el konulduğu öğrenildi. Pasaportlarına el konulan zanlılara yönelik suçlamaların Polonya ceza yasasındaki karşılığının 10 yıla kadar hapis olduğu belirtiliyor.

Bu arada Dünya Döner Kebab fabrikasının Fethullah Gülen’e yakın kişilerce satın alındığı ya da firmayla ortaklık ilişki içine girdiklerine dair söylentiler, işletme sahibine yakınlarınca kesin olarak reddedildi.

Ardından işletme yönetiminden yapılan bir açıklamayla firmanın kamuoyunda bir takım “yanlış, mesnetsiz ve spekülatif” habere konu edildiği ileri sürüldü. Dünya Döner Kebab’ın başarı ve itibarının çekemeyen bazı çevrelerin “karalama ve töhmet altında bırakıcı” girişimlerle karşı karşıya kaldığını ileri süren açıklamada, firmaya yönelik soruşturmadan ise “bizimle ilgili son mutat inceleme” olarak söz edildi.

“Dünya Döner Kebab İşletme Yönetimi” imzasıyla yayınlanan “Önemli Duyuru” başlıklı açıklama şöyle:

“Maalesef son günlerde işletmemiz üzerinde basına ve kamuoyuna muhtelif yanlış, mesnetsiz, spekülatif bilgi ve haberler tedavüle sürülmüştür.

Dünya Döner Kebab firması, yıllardan beri Avrupa düzeyinde yüzlerce işçi ve emekçinin katkısıyla kendi sektöründe muazzam gelişme sağlayarak güvenilir bir işletme haline gelmiştir.

Dünya Döner Kebab firması tarafından yakalanan başarı ve itibar düzeyi, kimi çevreler tarafından hazm edilemediği, dolayısıyla buna karşı karalama ve töhmet altında bırakıcı insan haklarına ve toplumsal etiğe sığmayan girişimler tezahür ettiği görülmektedir.

Bizimle ilgili yapılan son mutat bir incelemeyi abartarak ve çarpıtarak sunuma sokulması, sonuç itibarıyla gaye ne olursa olsun nesnellik ve hakkaniyet prensibine uygun olmamıştır.

Bize yönelik böylesi kasıtlı ve planlı girişimde bulunanlara karşı hukuki işlem başlatma hakkımızı kullanacağımızı özellikle belirtmek isteriz.

İşine, sektörün gelişimine ve başarıya odaklanmış işletmemiz, hiç bir surette bir görüşü, bir inancı veya bir etnik aidiyeti diğerine öncelememiş, ayrım yapmamış, yalnızca insani değerlere dayanarak ve yardımlaşma gayesi ve gayreti içinde olmuştur.

İşletmemiz, yüzlerce işçisi, emekçisi ve var olan yönetim yapısıyla birlikte iç ve dış işleyişini hiç aksatmadan en yüksek moral ve motivasyonla sürdürmeye devam edecek, müşterilerinin hizmetinde olacaktır.”

*****

Döner sektörü Polonya’ya taşınıyor

Polonya, son yıllarda Avrupa’daki Türkiye kökenli göçmenler tarafından önce Almanya’da, daha sonra da Avrupa’nın birçok ülkesine ve zamanla tüm dünyaya yaygınlaşan döner sektörünün en önemli merkezlerinden biri oldu. Almanya’daki birçok büyük döner işletmesinin, ki bunlar arasında hem ciro, hem de üretim açısından lider kuruluşlar da yer alıyor, tesislerini ve idari merkezlerini son yıllarda bu ülkeye taşıdığı gözleniyor. Gözlemciler bu durumun Polonya’da özellikle et fiyatlarının ve işçi ücretlerinin düşüklüğünden kaynakladığına, ayrıca devletin de uygun kredilerle bu gelişmeyi teşvik ettiğine işaret ediyorlar.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol