birgün

15° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 01.03.2021 11:44

Pompei antik kentinde 2 bin yıllık tören arabası bulundu

İtalya'nın Pompei bölgesinde sönmüş lavların içinde 2 bin yıllık dört tekerlekli tören arabası bulundu. Bulunan arabanın ardından ilk kez törenlerde kullanılan bir arabanın keşfedildiği belirtildi.

Pompei antik kentinde 2 bin yıllık tören arabası bulundu

İtalya’nın Pompei bölgesinde sönmüş lavların içinden 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen dört tekerlekli tören arabası bulundu. Arkeologlar ve İtalya Kültür Bakanlığı, neredeyse bozulmamış Roma dönemine ait tören arabasını ‘benzeri olmayan olağanüstü bir keşif’ olarak nitelendirdi.

Roma dönemine ait 2 bin yıllık dört tekerlekli tören arabası, Civita Giuliana'daki eski bir villanın ahırlarının yakınında bulundu. İtalya Kültür Bakanlığı tören arabasının, M.S. 79 yılında volkanik bir patlamaya gömülen antik Pompei kenti yakınlarındaki bölgede keşfedildiğini ve türünün ilk örneği olduğunu belirtti. Bakanlık, yapılan keşfi, "İtalya'da emsali olmayan eşsiz bir keşif" olarak nitelendirdi.

İLK KEZ TÖRENDE KULLANILAN BİR ARAÇ KEŞFEDİLDİ

Demir, bronz ve kalaydan yapılmış neredeyse mükemmel şekilde korunmuş dört tekerlekli araba, antik Pompei duvarlarının yaklaşık 700 metre kuzeyindeki Civita Giuliana'daki eski bir villanın ahırlarının yakınında bulundu. Pompei arkeolojik sit alanının eski müdürü Massimo Osanna, bölgede daha önce taşıma araçları bulduklarını ancak törenlerde kullanılan bir aracı ilk kez keşfettiklerini ifade etti.

UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE

Kültür Bakanı Dario Franceschini, Pempei’deki kazıların devam edeceğini vurgulayarak, “Pompei keşifleriyle bizi şaşırtmaya devam ediyor ve bunu yıllarca sürdürecek” dedi. Pompei antik kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol