birgün

2° AÇIK

GÜNCEL 26.01.2021 07:17

Porsuk çayının hali içler acısı

Porsuk çayının hali içler acısı

Dilara ŞİMŞEK

Eskişehir’de Porsuk çayı havzasında kirlilikten dolayı geçen hafta balık ölümleri meydana geldi. Konuya ilişkin bir basın açıklaması yapan Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESCEVDER), Porsuk çayının geçtiği Beylikova ilçesinin Süleymaniye, Uzunburun, Sarıköy ve Yalımlı mahalleleri çevresinde çok fazla balık ölümlerinin görüldüğünü belirtti.

Balık ölümlerinin bir çevre felaketi olduğuna dikkat çeken ESCEVDER, yetkililerden bu konuda kamuoyunu bilgilendirmesini talep etti. Dernek Başkanı Sadık Yurtman, kentteki tek su kaynağı olan Porsuk çayının iyi korunması gerektiğinin altını çizdi: “Balık ölümlerinden dolayı yöre halkından sıkça şikâyet ve ihbarlar almaktayız. Bu balıklar neden ölüyor? Balıkların ölmesi balıklardan beslenen su samuru, balıkçıl kuşların yani doğal hayatın zarar görmesine ve doğanın dengesinin bozulmasına sebep olacak.”

NUMUNELER ALINDI

Yörede bulunan Tarım Kredi Kooperatifi’nin işlettiği süt fabrikasının çaya kimyasallarını bıraktıklarından şüphelendiklerini söyleyen Yurtman, “Fabrika mı yoksa tarımsal kirlilik mi? Numuneler alındı ancak henüz bir bilgilendirme yapılmadı. Eskişehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi ve Eskişehir DSİ 3. Bölge Müdürlüğü konuyu inceleyerek halkımıza doyurucu bilgiyi vermesini bekliyoruz” dedi. Yurtman, konunun takipçisi olacaklarının altını çizdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol