birgün

6° KAPALI

POSCO ASSAN işçilerinden TBMM önünde açıklama

POSCO ASSAN'da işçiler, Birleşik Metal-İş Sendikası yöneticileriyle birlikte işçilerin iradesinin yok sayılmasına karşı TBMM'de bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, "Sendikamız bu hukuksuz uygulamayı mahkemeye taşıyacaktır. Yetki mahkemesi bu yasa dışı uygulamayı ortadan kaldıracaktır" denildi

ÇALIŞMA YAŞAMI 09.01.2018 14:36
POSCO ASSAN işçilerinden TBMM önünde açıklama
Abone Ol google-news

POSCO ASSAN'da işçiler, Birleşik Metal-İş Sendikası yöneticileriyle birlikte işçilerin iradesinin yok sayılmasına karşı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı protesto etmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde saat: 11.30’de bir basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasına CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’de katıldı. Yapılan açıklamada, "Sendikamız bu hukuksuz uygulamayı mahkemeye taşıyacaktır. Yetki mahkemesi bu yasa dışı uygulamayı ortadan kaldıracaktır. Zaten yapılan yetki sürecini uzatarak POSCO ASSAN işçilerinin moralini bozmaktır" denildi.

Basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

"Kocaeli Asım Kibar organize sanayi bölgesinde kurulu bulunan, Kibar Holding ve Kore’li Posco Çelik grubunun ortaklığında kurulan POSCO ASSAN’da işyerinde 420 işçi Anayasa’nın ve uluslararası anlaşmaların kendilerine tanıdığı sendikalaşma hakkının çalıştıkları fabrikada da geçerli olması için iki ayı aşkın süredir mücadele ediyor.

Sendikamıza üye olan işçiler, ilk günden itibaren baskı, tehdit, işten çıkarma dahil her türlü hukuksuzluğa maruz kaldılar. Bu hukuksuzluklara geçen hafta bir yenisi daha eklendi. Sendikamızın çoğunluk tespit yazısını tarafımıza göndermeyi iki aya yakın süredir bekleten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, daha sonra nasıl olduğu anlaşılamayan bir biçimde yetkisizlik tespit yazısı gönderdi. Oysa başvuru tarihinde sendikamız, yasanın aradığı çoğunluk üye sayısına sahipti. Bunu e devlet sistemi üzerinden bizlerde görebiliyorduk.

***

Üstelik sendikamızın çoğunluğu Bakanlığın bizimde görmemizi sağlayan sisteminde açıkça görülebilmekte burada işyeri çalışan sayısı ve bizim üyelerimiz takip edilebilmekte olmasına rağmen her ne hikmetse başlangıçta çoğunluk sayısında olan sayımız 48 gün sonra birden “yetkisizlik” durumuna düşürüldü.

Buradan başta Çalışma Bakanı olmak üzere, yetkililere sormak istiyoruz: Neler oldu, ne tür gelişmeler yaşandı da Bakanlığın, başlangıçta sendikamızın işyerinde çoğunluk sendikası olduğuna dair belirgin durumu bir anda “yetkisizlik” tespitine dönüştü?

Sistemde görünen çoğunluk tespitini kimler durdurdu ve yetkisizlik tespitine dönüşmesini istedi?

Bilal Erdoğan’ın vakfına Ali Kibar tarafından bağışlanan 1 Milyon doların bu işle bir ilişkisi var mı?

Türkiye’de neden Kibar Holding bünyesindeki işyerlerinde ve buraya yatırım yapan Koreli işyerlerinin hiç birinde sendika yok. Onlara bizim bilmediğimiz sözler mi veriliyor?

Artık sözün bittiği yerdeyiz.

Biz bu soruların yanıtlarını biliyoruz. Yanıtları kamuoyu da bilmelidir:

Bakanlık, Kibar Holding ve Güney Koreli ortağının talimatını yerine getirerek, sendikamızın POSCO ASSAN’daki çoğunluk tespitini olumsuz yazmıştır. Bu tamamen keyfi bir işlemdir.

Keyfi bir işlemdir diyoruz, çünkü POSCO ASSAN’da yetki tespiti konusunda Bakanlığın yaptığı uygulama daha önce benzerine rastlanan bir uygulama değildir.

Sendikamız POSCO ASSAN için çoğunluk tespiti başvurusunu 15 Kasım 2017 tarihinde yapmıştır.

Bu tarihte tespit sistemindeki Bakanlık kayıtlarında metal işkolunda yer alan tek adres Kocaeli’deki fabrika adresidir. Zaten Bakanlık başvuru sonrası incelemesini yaparak sendikamızın işyerinde %50+1’lik üye çoğunluğuna sahip olduğunu tespit etmiştir. Ancak yazıyı bekletmiştir.

Ardından Şirketin İstanbul’da Zorlu Center’da bulunan ve Bakanlık kayıtlarında ticaret büro işkolunda yer alan ofisi, apar topar metal işkoluna geçirilmiştir. Bu operasyonun amacının, işletme bütününde toplam çalışan sayısı yükseltilerek çoğunluk sayımızın düşürülmesine yönelik olduğu anlaşılıyor.

Buna rağmen çoğunluk sayımız yine yeterli olmuştur. Bakanlık bu kez başka bir “ilk uygulamaya” imza atmış, çoğunluk tespitini işletme olarak %40 üzerinden değil “işyeri” olarak %50+1 üye sayısından hesap etmiştir. Yasaya göre aynı unvan da birden fazla adreste faaliyet yürüten şirketlerde çoğunluk tespiti %40 oranından hesaplanmalıdır. Bakanlık, bu kurula uymayarak yasayı açıkça ihlal etmiştir. Bu nedenle yazılan yetkisizlik, tamamen keyfidir. Hukuksuzdur. Üstelik bu hukuksuzluğun planlı bir operasyonla yürütüldüğünü de anlıyoruz. Bu süreçte en yetkili kişiler devreye girerek kamuoyunu ve işçileri açıkça aldatmıştır.

Kimdir bu yetkili kişiler? En başta AKP Kocaeli milletvekili Zeki Aygün olmak üzere AKP Kocaeli milletvekilleridir. Kendileri, POSCO ASSAN işçilerinin uğradığı haksızlık önce Kocaeli gündemine, oradan Meclis’e ve ülke gündemine taşındığında belli ki paniklemiş, hemen ardından bizlerle irtibat kurarak sorunu çözeceklerini duyurmuştur.

İşçilerle yaptıkları görüşmelerde, atılan işçileri yeniden işbaşı yaptıracakları konusunda söz vermişlerdir. Ancak verilen sözlerin kamuoyunu oyalamak, ortaya çıkan ilk tepkileri yatıştırarak işverenlerin hukuksuzluklarını örtbas etmek için verildiği ortaya çıkmıştır. Kocaeli’de AKP milletvekilleri, belediye başkanı, valisi, POSCO ASSAN işçilerini aldatmış, bu yetmezmiş gibi işveren ağzıyla, işçilere davalarını çekmek şartıyla tazminatlarını alabilecekleri teklifiyle gelmişlerdir.

***

AKP Hükümeti’nin sermaye kesimine her türlü imkanı sunduğunu biliyoruz. Cumhuriyet tarihi boyunca benzerine rastlanmamış teşvikler, vergi indirimleri, prim destekleri, muafiyetlerle işverenlere geniş imtiyazlar sunuluyor. Üstelik bu imtiyazlar, OHAL kapsamında daha da çeşitleniyor. İşçilerin hak arayışı, yürüyüşler, basın açıklamaları engelleniyor. Grevler yasaklanıyor. Ülkenin en yetkili ağzından yasakların OHAL’de ve patronların çıkarı için yapıldığı itiraf ediliyor.

İşverenlerin çıkarları doğrultusunda yapılan yasal düzenlemeler, çıkarılan KHK’lar ve diğer OHAL uygulamaları yetmemiş olmalı ki hükümet tek tek patronların kendi işyerleriyle ilgili talimatlarını da yerine getirmeye soyunmuş durumdadır.

POSCO ASSAN’da yetkisizlik tespiti başka türlü izah edilemez.

İşverenler, POSCO ASSAN işçilerinin sendikamızda örgütlenmeye başladığı günden itibaren bu girişimi önlemeye çalıştılar. Üyemiz işçiler fabrikada sorguya çekildi, sendikamızdan istifa etmeleri için tehdit edildi. Olmayınca işten atma saldırısı başladı. 80’in üzerinde üyemiz bu süreçte işten çıkarıldı. Hak arayışını güçlendirmek, yaşanan haksızlığı kamuoyuna duyurmak için Güney Kore konsolosluğu ile Kibar Holding merkezi önünde yaptığımız kitlesel basın açıklamalarında birçok zorlukla ve engellemeyle karşılaştık. Hiçbiri bu mücadeleyi durdurmadı. İşçileri pes ettiremedi. Anlaşılan o ki işverenler son çare sendikanın yetki tespitine müdahale etmeyi planlanmışlar. Bugün ortaya çıkan gelişme bunu gösteriyor.

Ama vazgeçmeyeceğiz.

Sendikamız bu hukuksuz uygulamayı mahkemeye taşıyacaktır. Yetki mahkemesi bu yasa dışı uygulamayı ortadan kaldıracaktır. Zaten yapılan yetki sürecini uzatarak POSCO ASSAN işçilerinin moralini bozmaktır.

Onları istifaya zorlayarak mahkemeyle yetki aldığımızda bizi güçsüz bırakmaktır.

Sendikamız POSCO ASSAN işçilerinin hak mücadelesini onların temsilcisi olarak ve onlarla birlikte sürdürmeye devam edecektir.

Ülkemizde Anayasa ve yasaların işverenlerin hükümete talimatıyla rafa kaldırılmasına, işçilerin hak aramasının önünün kesilmesine, mücadelemizi yükselterek karşı duracağız."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun