birgün

17° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 17.09.2019 11:49

Praksis'ten yeni albüm: Tekmeye Kafa

Praksis'ten yeni albüm: Tekmeye Kafa


Praksis Müzik Grubu, 3 yıl aradan sonra, toplumsal mücadelenin şarkılarından oluşan yeni albümü ‘Tekmeye Kafa’yı yayınladı. Rock, Reggae, Ska, Rap türlerinde şarkılar olan bu albüm, ekibin internet sitesi olan praksismuzik.com adresinden yayınlandı. Bu site üzerinden şarkılar dinlenebiliyor ve indirilebiliyor.

Birkaç yıldır konserlerde, eylemlerde çaldıkları ve böylelikle süzgeçten geçmiş olan şarkıları albümleştirdiklerini ifade eden Praksis ekibi, 7 şarkılık albümlerine ilişkin, "Tüm şarkılarını toplumsal eşitlik ve özgürlük mücadelesi için yaptıklarını ve şarkılarının #copyleft (telif feragatli) olduğunu ifade eden ekip, “şarkılarımızı, şirketler para kazansın diye değil, şirketler düzeni son bulsun diye yapıyoruz” diyor.

Praksis grubu yeni çıkan albümleri Tekmeye Kafa'yı şu sözlerle anlatıyor:

"Güzel günler biz ona yürümedikçe bize gelmeyecek.

Evet, yürüyeceğiz. Neşeyle, umutla, dayanışmayla, öfkeyle yürüyeceğiz yavaş yavaş.

Onlar bize her gün televizyonlarından, gazetelerinden, camilerinden yalanlar anlatıyor olsalar da yürüyeceğiz. Bu çelişkiler dünyasında, cinayetin sofrasında bazen "ah, keşke yer yarılsa içine girsem" umutsuzluğuna düşsek de yürüyeceğiz!

Yürüyeceğiz. Yürürken, yürüdüğümüzü anlatacağız her birimize. Her şeyin piyasalaştığı, şarkıların ve tutkuların satılık olduğu bu pazarda, suyun, ağacın, yaşamın dostu; gözlerini kar hırsı bürümüş şirketlerin ve kolluk gücü devletlerin düşmanı olan eşkıyaların hikayelerini anlatacağız birbirimize. Telifi olsa ne yazar, Metin Lokumcu’nun sıkılı yumruğu olacağız. Halkın aşını, ekmeğini, düşünü, geleceğini, parasını çalanlar bizi delirtemeyecek. Vazgeçmeyeceğiz, yürüyeceğiz.

Ve ne zaman ki tekrar tekrar o kötü duygu çökse içimize, bu dünyadan erkenden göçmüş sakalsız şairin şu dizeleri gelecek aklımıza: "Nice olsa denizde kum, büyük balıkta da pul, birleşince edemezmiş küçükleri kendine kul!"

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız