Praksis'ten yeni albüm: Tekmeye Kafa

17.09.2019 11:49 KÜLTÜR SANAT


Praksis Müzik Grubu, 3 yıl aradan sonra, toplumsal mücadelenin şarkılarından oluşan yeni albümü ‘Tekmeye Kafa’yı yayınladı. Rock, Reggae, Ska, Rap türlerinde şarkılar olan bu albüm, ekibin internet sitesi olan praksismuzik.com adresinden yayınlandı. Bu site üzerinden şarkılar dinlenebiliyor ve indirilebiliyor.Birkaç yıldır konserlerde, eylemlerde çaldıkları ve böylelikle süzgeçten geçmiş olan şarkıları albümleştirdiklerini ifade eden Praksis ekibi, 7 şarkılık albümlerine ilişkin, "Tüm şarkılarını toplumsal eşitlik ve özgürlük mücadelesi için yaptıklarını ve şarkılarının #copyleft (telif feragatli) olduğunu ifade eden ekip, “şarkılarımızı, şirketler para kazansın diye değil, şirketler düzeni son bulsun diye yapıyoruz” diyor.

Praksis grubu yeni çıkan albümleri Tekmeye Kafa'yı şu sözlerle anlatıyor:

"Güzel günler biz ona yürümedikçe bize gelmeyecek.

Evet, yürüyeceğiz. Neşeyle, umutla, dayanışmayla, öfkeyle yürüyeceğiz yavaş yavaş.

Onlar bize her gün televizyonlarından, gazetelerinden, camilerinden yalanlar anlatıyor olsalar da yürüyeceğiz. Bu çelişkiler dünyasında, cinayetin sofrasında bazen "ah, keşke yer yarılsa içine girsem" umutsuzluğuna düşsek de yürüyeceğiz!

Yürüyeceğiz. Yürürken, yürüdüğümüzü anlatacağız her birimize. Her şeyin piyasalaştığı, şarkıların ve tutkuların satılık olduğu bu pazarda, suyun, ağacın, yaşamın dostu; gözlerini kar hırsı bürümüş şirketlerin ve kolluk gücü devletlerin düşmanı olan eşkıyaların hikayelerini anlatacağız birbirimize. Telifi olsa ne yazar, Metin Lokumcu’nun sıkılı yumruğu olacağız. Halkın aşını, ekmeğini, düşünü, geleceğini, parasını çalanlar bizi delirtemeyecek. Vazgeçmeyeceğiz, yürüyeceğiz.

Ve ne zaman ki tekrar tekrar o kötü duygu çökse içimize, bu dünyadan erkenden göçmüş sakalsız şairin şu dizeleri gelecek aklımıza: "Nice olsa denizde kum, büyük balıkta da pul, birleşince edemezmiş küçükleri kendine kul!"