birgün

8° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 19.08.2019 12:58

Prof. Dr. Cem Eroğul: Demokrasi, ancak uğrunda mücadele edilirse yaşayabilir

Prof. Dr. Cem Eroğul: Demokrasi, ancak uğrunda mücadele edilirse yaşayabilir

HABER MERKEZİ

Emekli Anayasa Profesörü ve Öğretim Üyesi Cem Eroğul; Van, Diyarbakır ve Mardin'de belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyumların atanmasını BirGün'e değerlendirdi.

Demokrasinin ancak uğrunda mücadele edilirse yaşayabileceğini belirten Eroğul, “Aksi halde yerini faşizme bırakması kaçınılmaz olur” vurgusu yaptı.

Eroğul kayyum atamalarını şöyle değerlendirdi:

"Milli irade, yalnızca İstanbul'da değil, ülkenin her karış toprağında geçerli olursa milli irade olur. Millet bölünmez bir bütün olduğuna göre, milli irade de kısmi olamaz. Ya geneldir, ya da yoktur. Diyarbakır, Mardin ve Van'da, halkın seçtiği belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyım atanması, milli iradeyi hiçe saymak demektir. Bunu sineye çeken bir muhalefetin millet ittifakı iddiası da bütün inandırıcılığını yitirir. Demokrasi, ancak uğrunda mücadele edilirse yaşayabilir. Aksi halde, yerini faşizme bırakması kaçınılmaz olur."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız