birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 15.05.2020 08:32

Prof. Dr. Ceyhan’dan koronavirüs uyarısı: Taşıyıcılardan 250 bini İstanbul’da

Koronavirüs ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'de tanı koyulmadığı halde virüs taşıyan 400 bin civarında kişi olduğunu belirterek, "Açıklanan vakaların yüzde 60'ı İstanbul'daydı, dolayısıyla bu hastalığının taşıyıcılarının 250 bini İstanbul'da" dedi

Prof. Dr. Ceyhan’dan koronavirüs uyarısı: Taşıyıcılardan 250 bini İstanbul’da

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınına dair yaptığı açıklamalarda İstanbul'da belirti göstermeyen taşıyıcılara karşı uyardı.

CNN Türk'te Hande Fırat'ın sunduğu Gece Görüşü programına konuk olan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, salgınının 5 evreye ayırdığını belirterek, Türkiye'nin ilk iki evreyi geçtiğini söyledi.

Üçüncü evreyi ise tedbirlerin kalktığı zaman olarak niteleyen Ceyhan, "Salgının en kritik noktası 3. evre. 4. evre olan kontrollü sosyal hayata geçene kadar ciddi problemler yaşayacağımız evre 3. evredir. Çünkü hiç bir tecrübemiz yok" ifadelerini kullandı.

prof-dr-ceyhan-dan-koronavirus-uyarisi-tasiyicilardan-250-bini-istanbul-da-731605-1.

"TANI KOYULMAMIŞ VİRÜS TAŞIYAN İNSAN SAYIMIZ 400 BİN CİVARINDA"

Ceyhan ayrıca, "Türkiye'de 40 bin civarında tanı koyulmuş aktif virüs taşıyan insanımız var. Tanı koyulmamış virüs taşıyan insan sayımız bunun 10 katı bir seviyede yani 400 bin civarında" dedi.

Ceyhan, 400 bin virüs taşıyan insandan yola çıkarak yaptığı hesaba göre 250 bin taşıyıcının İstanbul'da olduğunu ve İstanbul'da her 100 kişiden 1 buçuğunun bilmeden koronavirüs taşıyıcısı olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Açıklanan vakaların yüzde 60'ı İstanbul'daydı, dolayısıyla bu hastalığının taşıyıcılarının 250 bini İstanbul'da. Bunu İstanbul nüfusuna böldüğümüz zaman her 100 kişiden 1 buçuğu bu virüsü bilmeden taşıyor. AVM'yi düşünürseniz, 500 kişi olsa en az 7-8 tanesi bu virüsü taşıyor ve taşıdığından haberi yok. Bir de maske takmamış, ya da maskeyi düzgün takmamışsa siz düzgün taksanız bile yüzde 30 koruyor."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız