birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 02.07.2020 20:34

Prof. Dr. Naci Görür anlattı: İzmir'in deprem kaynağı bunlardır

Deprem uzman Prof. Dr. Naci Görür, İzmir'in depremselliği hakkında açıklamalarda bulundu. Görür, özellikle Gediz ana fayı üzerinde olan depremlerin İzmir'i etkilediğine dikkati çekti

Prof. Dr. Naci Görür anlattı: İzmir'in deprem kaynağı bunlardır

Deprem uzman Prof. Dr. Naci Görür, İzmir'in depremselliği hakkında sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklamalarda bulundu.

Görür, özellikle Gediz ana fayı üzerinde olan depremlerin İzmir'i etkilediğine dikkati çekti.

"Bunun dışında İzmir civarında Ege Bölgesi'nin K-G gerilmesine bağlı olarak K-G ve KKD-GGB yönlü doğrultu atımlı faylar da gelişmiştir" diyen Görür, "Bu faylar 20-70 km uzunlukludur. Bu faylar arasında Çeşme, Gülbahçe, Seferihisar, Tuzla ve Yenifoça faylarını saymak mümkündür. Bunların her biri de İzmir için deprem üretebilecektir. Asıl İzmir'in deprem kaynağı bunlardır" dedi.

Prof. Dr. Naci Görür'ün sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklama şöyle:

"Arkadaşlar merhaba. İzmir'in depremselliği ile ilgili görüşümü yazacağıma söz vermiştim. Bu konu biraz karmaşık. Nedeni bu kentin tektonik konumu. Bu bölgede sırt sırta vermiş 2 ana graben var. Biri Gediz, diğeri B. Menderes. İkisinin ortak horstu Bozdağlar ve Aydın Dağları…

Bu horstun kuzey sınırı Gediz Grabeninin ana fayını, güney sınırı ise B. Menderes Grabeninin kuzey ana fayını oluşturur. Ana faylar kaydırak gibidir. Üzerlerinden Gediz ve B. Menderes Grabenlerinin tavan blokları yavaş yavaş kayar ve yerleşir, dolayısıyla da depremler oluşur.

"ÖZELLİKLE GEDİZ ANA FAYI ÜZERİNDE OLAN DEPREMLER İZMİR'İ ETKİLER"

İzmir Yarımadası kısmen horstun bir parçası gibidir. Özellikle Gediz ana fayı üzerinde olan depremler İzmir'i etkiler. Gediz Graben sistemine ait faylar İzmir civarında çoğunlukla D-B uzanımlıdır.

"HER BİRİ İZMİR İÇİN DEPREM ÜRETEBİLECEKTİR"

Bunun dışında İzmir civarında Ege Bölgesi'nin K-G gerilmesine bağlı olarak K-G ve KKD-GGB yönlü doğrultu atımlı faylar da gelişmiştir. Bu faylar 20-70 km uzunlukludur. Bu faylar arasında Çeşme, Gülbahçe, Seferihisar, Tuzla ve Yenifoça faylarını saymak mümkündür. Bunların her biri de İzmir için deprem üretebilecektir. Asıl İzmir'in deprem kaynağı bunlardır.

"BU DEPREMLER GENELLİKLE 6'LAR MERTEBESİNDE"

Bu depremler genellikle 6'lar mertebesindedir. Tarihte birçok deprem bu deprem kaynağının fazlalığından ötürü İzmir'e mal edilmiştir. Özellikle İzmir fayların deprem tekerrür peryotlarının hassas belirlenmesiyle bu kent için daha tutarlı afet değerlendirilmesi yapılabilecektir.

prof-dr-naci-gorur-anlatti-izmir-in-deprem-kaynagi-bunlardir-752178-1.

İzmir fayları MTA tarafından güzel bir şekilde belirlenmiştir. Konuyu anlamanızda bu şekiller faydalı olacaktır.

prof-dr-naci-gorur-anlatti-izmir-in-deprem-kaynagi-bunlardir-752179-1.

MTA diri fay haritası. İkisini kıyaslayın. Grabenlere dikkat edin. Selamlar."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol