birgün

33° AÇIK

GÜNCEL 19.06.2021 18:54

Prof. Dr. Naci Görür'den İstanbul'daki depreme ilişkin değerlendirme

İstanbul'da meydana gelen 4,2 büyüklüğündeki depreme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Naci Görür, "Bu fayın varlığı bu yöredeki yerleşim alanlarının daha özenli olmasını gerektirir, çünkü olası Marmara Depreminde buralar görece daha zayıflık zonu olarak hareket edecektir" dedi.

Prof. Dr. Naci Görür'den İstanbul'daki depreme ilişkin değerlendirme

Bilim Akademisi Üyesi ve İTÜ Jeoloji Mühendisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da meydana gelen 4,2 büyüklüğündeki depreme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Twitter hesabından açıklama yapan Görür, depremin denizde değil karada olduğunu söyledi.

Görür, "Bu fayın varlığı bu yöredeki yerleşim alanlarının daha özenli olmasını gerektirir, çünkü olası Marmara Depreminde buralar görece daha zayıflık zonu olarak hareket edecektir" ifadelerini kullandı.

Görür'ün değerlendirmeleri şöyle:

"Arkadaşlar, bugün Kartal yöresinde 4,1 büyüklüğünde bir deprem oldu. Bu deprem denizde değil karada. 1999 depremlerinden sonra biz Gebze-Maltepe hattı arasında, KAF’ın Adalar koluna paralel bir zayıflık zonunun/ fayın varlığını biliyorduk.

1999 depremlerinden sonra bu hat üzerinde 2000 ve 2001 yıllarında da 4’lü mertebelerde depremler olmuştu. Hatta o yıllarda ben buralardaki yerel yönetimleri mektup yazarak uyarmıştım. Hatta bu fayın Gebze-Tuzla arasındaki kısmını biz inceledik. O zaman ben TÜBİTAK MAM Başkanı'ydım.

Bu fayın varlığı bu yöredeki yerleşim alanlarının daha özenli olmasını gerektirir, çünkü olası Marmara depreminde buralar görece daha zayıflık zonu olarak hareket edecektir. Sevgiyle.."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol