Prof Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından "hükümetimize acil bir öneri" notuyla olası İstanbul depremine karşı uyardı

Prof. Dr. Naci Görür, 'Hükümete acil öneri' diyerek 'İstanbul' uyarısı yaptı

Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından İstanbul depremine dair acil eylem planı paylaşarak hükümete seslendi.

"Devlet İstanbul’da deprem güçlü ve boş binaların tümünü kayıt altına alıp devlet olarak kiralamalı ve riskli binalarda yaşayan insanlarımızın buralara taşınmalarını sağlamalıdır" diyen Görür, Twitter'dan şu ifadeleri kullandı:

"Daha önce çeşitli kaynaklar da önermiştir ama köklü bir çözüm oldğuna inandığım için ben de öneriyorum: İstanbul’da depremde can kaybına neden olabilecek bina sayısı en az 90,000. Bu da yüz binlerce canımızın can güvenliği yok demektir."

"BOŞ BİNALAR DEVLET OLARAK KİRALANMALI"

"Evet biliyorum en doğru yol bu binaların güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılmasıdır ama bütün bu binalara bu işlemin uygulanmasına vaktimizin olduğunu sanmıyorum. Onun için devlet İstanbul’da deprem güçlü ve boş binaların tümünü kayıt altına alıp devlet olarak kiralamalı ve riskli binalarda yaşayan insanlarımızın buralara taşınmalarını sağlamalıdır. İnsanlarımızın can güvenliği sağlandıktan sonra Belediye ve vatandaşlarla el ele verip boşaltılan binaları deprem dirençli hale getirmelidir. Bir bilim adamı olarak bundan daha acil çözüm düşünemiyorum İnsanımızın can güvenliği her şeyin önündedir. Hükümetimiz bunu muhakkak yapmalıdır. İnanıyorum ki bu tüm İstanbulluların talebidir, sevgiyle..."