birgün

9° AÇIK

BİRGÜN EGE 02.02.2021 16:23

Prof. Dr. Şadan Gökovalı, Akyaka’da toprağa verildi

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın manevi oğlu gazeteci, yazar ve akademisyen Prof. Dr. Şadan Gökovalı, Menteşe ilçesinde bulunan Prof. Dr. Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosunda düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Prof. Dr. Şadan Gökovalı, Akyaka’da toprağa verildi

BirGün EGE

Tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hayatını kaybeden Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın manevi oğlu gazeteci, yazar ve akademisyen Prof. Dr. Şadan Gökovalı son yolculuğuna uğurlandı.

Gökovalı için Menteşe ilçesinde bulunan Prof. Dr. Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosunda saat 13.30’da cenaze töreni düzenlendi. Pandemi tedbirleri doğrultusunda düzenlenen cenaze törenine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin, Mürsel Alban ve Burak Erbay, AKP Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Ula Kaymakamı Baha Başçelik, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Ula Belediye Başkanı Özay Türkler, CHP Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak, CHP Ula İlçe Başkanı Hüseyin Özcan ve birçok yuttaş katıldı.

Gökovalı için düzenlenen cenaze töreninde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Prof. Dr. Şadan Gökovalı’nın aydın tabirine en uygun insanlardan birisi olduğunu söyledi.

Gürün, “Bugün çok önemli bir kaybımıza son görevimizi yerine getiriyoruz. Şadan hocamız ülkemiz ve Muğla'mız için çok önemli bir değerdi. Sevgili hocamı anlatmak bizim sahip olduğumuz kelimelerle çok mümkün değil. Ne söylersek eksik ve az olur. Gökovalı’yı kendi düşünceleri ve bize ilettiği yazılarıyla sizlerle tekrar buluşturup, kendimi ifade etmek istiyorum. “Ben mi Akyaka’ya ışık tuttum, Akyaka mı bana tartışılır. Ben gazeteci, turist tehberi ve bilim adamı olarak Akyaka’yı sevgilemeye çalıştım” cümlesi Şadan hocamın kendisini ifade ettiği ve tariflediği çok güzel cümlelerden bir tanesidir. Şadan Gökovalı Anadolu’nun diliydi, sözcüsüydü ve Ege bilgesiydi. Tarih deyince ilk akla gelen Herodot, tıp deyince ilk akla gelen Hipokrat, ege mavi yolculuk deyince ilk akla gelen Halikarnas Balıkçısı, Anadolu’yu en iyi anlatan gazeteci deyince de ilk akla gelen Şadan Gökovalı’dır. Deneyimleriyle, tecrübeleriyle toplumu aydınlatmak için durmadan üreten dolu dolu bir yaşam. Dili çok iyi kullanabilen müthiş bir hafızaya sahipti. Türk yayıncılığına kazandırılmış birçok eserin de yazarıydı. Tecrübe ve deneyimleriyle öğrencileri besleyen sonsuz bir kaynaktı” dedi.

Prof. Dr. Şadan Gökovalı’nın çok değerli isimlerin öğretmeni olduğunu vurgulayan Gürün, “Onu hep birlikte yaşatacağız ve yaşatmaya devam edeceğiz. Birlikte onun hatıralarını, düşüncelerini ve ayrı ayrı kurduğu ilişkilerden oluşan çok önemli değerleri toplayıp onları Muğlalıya ve gelecek nesillere hep birlikte aktarmaya ve ondan öğrenmeye devam edeceğiz. Ben öncelikle sevgili eşi, değerli çocukları ve burada bulunan bulunmayan tüm hemşerilerimize baş sağlığı diliyorum. Şadan Gökovalı yaşadığı, yazdığı, anlattığı Muğlamızda ve ülkemizde hep hatırlanacak, unutulmayacak.” diye konuştu.

Düzenlenen törenin ardından Prof. Dr. Şadan Gökovalı, Ula ilçesine bağlı Akyaka Mahallesi İskele Mezarlığına defnedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol