birgün

15° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

EĞİTİM 27.09.2017 15:02

Prof. Dr. Selçuk Şirin: Eğitim, deneme tahtası oldu

Prof. Dr. Selçuk Şirin: Eğitim, deneme tahtası oldu

New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Şirin, 10 üniversitenin araştırma üniversitesi olarak ilan edilmesini değerlendirdi. Şirin, “Bunun girdisi eleştirel düşünce özgür düşünce ortamıdır” dedi.

‘EĞİTİM, DENEME TAHTASI’

CNNTürk’e konuşan Şirin, Türkiye’de çözüm ararken sorunların artırıldığını ifade etti. Üniversitelerin ihtisaslaşmasının önemine değinen Şirin, binaları kurarak araştırmaların artırılamayacağına, eğitimin deneme tahtası olduğuna dikkat çekti.

TEOG’un kaldırılmasını da değerlendiren Şirin, Dünyadaki her ülkede belli okulların kontenjanının sınırlı olduğunu belirtti. Bu nedenle her yerde sınav olduğunu kaydeden Prof. Dr. Şirin “Türkiye’de okullar arasındaki fark sınırlı olsaydı, o zaman en yakındaki okul en iyi okul diyebilirdik” dedi.

AKP Genel Başkanı-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı akademik yıl açılışında yaptığı konuşmada, 10 üniversitenin araştırma üniversitesi olacağını açıklamıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız