birgün

6° AÇIK

GÜNCEL 30.08.2021 16:59

Prof. Dr. Verimli'den 'Tuzlu ayran otizm yapıyor' diyen Oytun Erbaş'a: Artık lütfen sus oğlum

Koronavirüs salgınıyla birlikte yaptığı açıklamalarla sıklıkla gündem olan Doç. Dr. Oytun Erbaş, "Tuzlu ayran otizm yapıyor" sözleriyle gündem oldu. Prof. Dr. Arif Verimli, "Artık lütfen sus oğlum, sen bir tabipsin.. Elimizden ne gelirse yapalım senin için" dedi.

Prof. Dr. Verimli'den 'Tuzlu ayran otizm yapıyor' diyen Oytun Erbaş'a: Artık lütfen sus oğlum

Koronavirüs salgınıyla birlikte yaptığı gerçeklikten uzak açıklamalarla sık sık gündeme gelen Doç. Dr. Oytun Erbaş, Haberler.com'dan Nihal Gülbaş'a verdiği röportajda 'Tuzlu ayran otizm yapıyor' dedi.

Doç. Dr. Oytun Erbaş, otizmin artmasının en büyük sebebini çevresel kirlilik olduğunu ve kısa bir süre sonra otizmli insan sayısında yüksek bir artış olacağını iddia etti.

Geçtiğimiz aylarda kendini 'Türkiye’nin Elon Musk’ı' olarak gördüğünü açıklayan Doç. Dr. Oytun Erbaş 'Koronavirüs Türklere işlemez' iddiası ile de tepki toplamıştı.

'TUZLU SUYLA GARGARA OLAYINI UNUTMADIK'

Erbaş'ın açıklamalarına Doç. Dr. Muhammet Keskin sosyal medyadan bir yanıt verdi. Keskin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Ayran-otizm tartışmasını çıkaran Oytun Erbaş çalışmayı sadece 6 tane gebe fareyle yapmış. Bu hayvan deneyini insanlar için de geçerli bir kural gibi ekranda anlatması çok yanlış. ‘Tuzlu suyla gargara’ olayını unutamadık daha."

'ELİMİZDEN NE GELİRSE YAPALIM SENİN İÇİN'

Erbaş’ın sözlerine bir tepki de Prof. Dr. Arif Verimli'den geldi.

Twitter üzerinden açıklama yapan Prof. Dr. Verimli, şu ifadeleri kullandı:

"Dikkat çekmek için yapıyorsan başka bir şey ama buna gerçekten inanıyorsan lütfen tabip odası, sağlık bakanlığı göreve.. Artık lütfen sus oğlum, sen bir tabipsin.. Elimizden ne gelirse yapalım senin için..."