birgün

2° KAPALI

Profesöre, AKP’li vekile uyguladığı tedavi nedeniyle soruşturma açıldı

AKP Balıkesir Milletvekili İsmail Ok'a yanlış tedavi uyguladığı iddiasıyla özel hastanede görevli bir profesör hakkında ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan soruşturma açıldı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan doktor, nöbetçi sulh ceza hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

GÜNCEL 01.12.2022 17:31
Profesöre, AKP’li vekile uyguladığı tedavi nedeniyle soruşturma açıldı
Abone Ol google-news

AKP Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, 30 Eylül'de gribal enfeksiyon şikayetiyle Çankaya’da özel hastaneye başvurdu. Ok’a, serum tedavisi uygulandı. Ayrıca kas gevşetici ilaç yerine yanlışlıkla kalp ve solunum kaslarını yavaşlatan ilaç verildi.

Tedavi sırasında kalbi ve solunumu duran Ok, yoğun bakım ünitesine alındı. Hastanede 7 saat yoğun bakımda tutulan ve ailesinin talebi üzerine Ankara Şehir Hastanesi'ne sevk edilen Ok, buradaki 4 günlük tedavinin ardından taburcu oldu.

11 KASIM’DA GÖZALTINA ALINDI

Ok’un şikayeti üzerine özel hastanede tedaviyi uygulayan Prof. Dr. A.A., 11 Kasım'da gözaltına alındı. Doktor ifadesinde, Ok'a üst solunum yolları enfeksiyonu tanısı koyduktan sonra tedavi için serum ve bazı ilaçlar verdiğini söyledi.

Hastaya ayrıca kas gevşetici ‘Muscoril’ adlı ilaç yerine yanlışlıkla ‘Muscobloc’ ilacı sistemden seçtiğini, bunun da kas yoluyla müştekiye enjekte edildiğini söyledi. Bunun üzerine fenalaşan Ok'un Ankara Şehir Hastanesi'ne sevk edildiğini, sonraki süreçte sağlığı hakkında yakınlarından sürekli bilgi aldığını belirtti.

“ÖZÜR DİLEDİM, ÖZENSİZLİĞİM OLMUŞ OLABİLİR”

A.A., "Hastanın durumuyla ilgili hastanın yakınlarını arayarak bilgi almaya çalıştım. Hastanın oğlunu aradığım zaman, hastaya yanlış ilaç uyguladığımıza dair bilgi vermemiştim. Ancak sonraki bir tarihte hastanın doktor olan oğluna yanlışlıkla ‘Muscobloc’ verildiğini söyleyerek özür diledim. Özensizliğim olmuş olabilir; ancak kesinlikle müştekiye yönelik kasıtlı eylemim olmamıştır" dedi.

SAVCILIK TUTUKLAMAYA SEVK ETTİ, HAKİMLİK SERBEST BIRAKTI

Savcılık ifadesinin ardından Prof. Dr. A. A., tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Savcılığın tutuklama talebinde, İsmail Ok'a, ameliyatlarda kalp ve solunum kaslarını yavaşlatması için kullanılan ‘Muscobloc’ adlı ilacın verildiğini, şüphelinin de bunu kabul ettiği aktarıldı.

“SOMUT OLGU VE DELİLLER SÖZ KONUSU”

Tedaviyle ilgili kayıtların “şüpheli tarafından silindiği” aktarılan yazıda, “Hastane tedavi evrakı, hastanenin mesul müdürü M.A'nın ve tanık beyanı, müştekinin daha sonra sevk edildiği Ankara Şehir Hastanesi'nde sağlık çalışanlarının anlatımları ile olay günü müştekinin kalbinin ve solunumunun durmasına neden olan ilacın uygulanmasına ilişkin hastane tedavi evrakının ve kayıtlarının ilgili hastane sisteminden silinmeye çalışılması, şüpheli tarafından müştekiye uygulanan ‘Muscobloc’ adlı ilacın mahiyeti ve insan sağlığı üzerindeki olası etkileriyle ilgili bilirkişi raporu, şüphelinin tevil yoluyla ikrarı ve bütün dosya kapsamı nazara alındığında şüphelinin, müştekinin kasten ölümüne neden olacak icrai hareketlere giriştiğini gösteren kuvvetli suç şüphesini gösteren somut olgu, emare ve deliller söz konusudur” denildi.

Nöbetçi sulh ceza hakimliğinde ifadesini tekrarlayan Prof. Dr. Ali A., adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

(DHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol