birgün

21° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 12.10.2015 14:13

Profesörün 'Alevilerin hepsi teröristtir' sözlerine takipsizlik!

Çapa Tıp Fakültesi'ne tedavi için gelen hastaya "Alevi misin? Böyle din mi olur? Aleviler cemevinde dansöz oynatıyor, şarap içiyor" dediği iddiasıyla dava edilen Prof. Dr. Ahmet Şeref Demirel hakkında takipsizlik kararı verildi. Şikayetçi İbrahim Kartal karara itiraz etmeye hazırlanıyor

Profesörün 'Alevilerin hepsi teröristtir' sözlerine takipsizlik!

HAKAN DEMİR
hakankenandemir@gmail.com

Çorlu'dan İstanbul Çapa Tıp Fakültesi'ne muayene için gelen İbrahim Kartal, Prof. Dr. Ahmet Şeref Demirel'i kendisine "Aleviler cemevinde dansöz oynatıyor, şarap içiyor, buralar cümbüş evidir. Böyle din mi olur? Hepsi teröristtir. Alevi ve Kürtler. Hepsi şarapçılar ve vatana düşmanlar. Ayrıca Aleviler Atatürk'ü sevmezler" dediği gerekçesiyle savcılığa şikayet etti.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu ise suçun 'aleni olarak değerlendirilemeyecek' bir yer olan doktorun odasında gerçekleşmesi nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi.

Savcı Emin Aydınç imzalı karara göre Doktor Ahmet Şeref Demirel'e isnat edilen "Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçunun doktorun odasında gerçekleştiği için 'aleniyet' şartının oluşmadığına hükmedildi. Kararda "Bu tür suçlar için şart olan aleniyet unsurunun oluşmadığı anlaşılmaktadır. Şahsın eyleminin hakaret veya diğer suçları oluşturması muhtemel ise de, bahsedilen suçun aleniyet unsurunun oluşmaması sebebiyle iddia edilen bu suç da oluşmamıştır" ifadelerine yer verildi.

KARARA İTİRAZ EDECEK

BirGün'e konuşan İbrahim Kartal, takipsizlik kararının kendilerini şoke ettiğini belirterek itiraz için hazırlık yaptıklarını belirtti.

Alevilere hakaretle suçlanan Prof. Dr. Ahmet Şeref Demirel ise daha önce konuyla ilgili "Aptal aptal şeyler. Gidin yazana sorun. Teşekkür edecekleri yerde nelerle uğraşıyorlar" demişti.

Profesörden hastaya: "Alevi misin? Böyle din mi olur?"

Alevi örgütlerinden ayrımcı doktora karşı Çapa Tıp'ta eylem

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız