birgün

6° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 09.08.2018 08:59

Program sermayeyi kolluyor

‘Cumhurbaşkanlığı 100 günlük İcraat Programı’na kamu sendikaları ile CHP’den de tepki geldi

Program sermayeyi kolluyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘100 Günlük İcraat Programı’na tepkiler sürüyor. Birleşik Kamu-İş, programda patronlara verilmesi öngörülen teşviklerin kaynağını sordu. CHP’li Veli Ağbaba ise programda genel sendikalaşma oranının yüzde 21’e çıkarılmasının hedeflendiğine dikkat çekerek, “Sendikal barajların ve grev yasaklamalarının olmadığı bir sendika kanunu ile ilgili çalışma gündemlerinde var mıdır, merak ediyoruz” dedi.

‘Teşviklerin kaynağı açıklansın’
Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, yaptığı yazılı açıklamada, 100 günlük icraat programını şu sözlerle değerlendirdi: “Programda emekçilerin ve vatandaşın sorunlarına yönelik bir çözüm bulunmuyor. Programda eğitim sorunlarının yer almaması, eğitimin ve eğitim çalışanlarının mesleksel ve kurumsal sorunlarından bahsedilmemesi, programın eğitimin sorunları gerçeğinden ne kadar uzak bir eylem planı olduğunu gösteriyor. 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı ile artık kadrolu öğretmen alımının azaltılacağı, öğretmenlerin emeğinin sömürüleceği görülüyor.”

Programda patronlara 5,2 milyar liralık teşvik verilmesinin öngörüldüğüne de dikkat çeken Balık, “Bu teşvikin kaynağının açıklanmamasını kabul etmiyoruz. Bizlerden alınan vergilerle patronlar zengin ediliyor. Kamu iş görenlerine ve işçilere ise kemer sıkma politikası uygulanıyor. Kamu idarelerinin harcamalarında tasarruf azami düzeye çıkartılacak ve bu tasarruf kamu emekçilerinden yapılacak” ifadelerini kullandı.

‘Sendika kanunu gündeminizde mi?
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba ise 100 günlük programda sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasına dönük bir icraatın yer almadığına işaret etti. Türkiye’de her 100 işçiden sadece 12’sinin sendikalı olduğunu vurgulayan Ağbaba, şunları kaydetti: “Türkiye sendikal hak ve özgürlükler noktasında dünyanın en kötü 10 ülkesi arasında gösteriliyor. Yeni Çalışma Bakanı, işçi ve kamu görevlileri arasında sendikalaşma oranını yüzde 21’e çıkarmayı planlarken, sendikal örgütlenme barajlarının ve grev yasaklamalarının olmadığı bir sendika kanunu ile ilgili çalışma gündeminde var mıdır, merak ediyoruz. Ayrıca yeni Çalışma Bakanı’nın Anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten atılan binlerce işçi ile ilgili düşüncesini, ülkedeki tüm çalışanlar adına sormak isteriz.”

Ağbaba ayrıca, KİT’lerde kadroya geçirileceği açıklanan taşeron işçileri ve iş cinayetlerine ilişkin herhangi bir ibarenin programda yer almadığına dikkat çekti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız