birgün

16° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 09.07.2021 16:18

Proje görsellerinin ardından yazlık sarayın fotoğrafları da ortaya çıktı

Erdoğan’ın Muğla Marmaris’teki yazlık sarayının geçen hafta proje görselleri kamuoyuna yansımıştı. İçinde cami bulunan yazlık saraya ait fotoğraflar da ortaya çıktı.

Proje görsellerinin ardından yazlık sarayın fotoğrafları da ortaya çıktı

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Okluk Koyu’na inşa edilen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tatillerini geçireceği yazlık saraya ait fotoğraf ortaya çıktı.

Sözcü gazetesinin ulaştığı fotoğraflarda, 3 ana bloktan oluşan yazlık sarayın içinde bir de caminin yer aldığı görülüyor.

Muğla'nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu'ndaki 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yaz tatillerini geçirdiği ev 2017 yılında yıkıldı ve yerine yeni yapılar inşa edildi.

proje-gorsellerinin-ardindan-yazlik-sarayin-fotograflari-da-ortaya-cikti-897202-1.

2018 – 2021 yılları arasında 640 milyon lira harcanarak yapılan yazlık sarayın görselleri, yapının mimarı Şefik Birkiye’nin web sitesinden paylaşmıştı.

Resmi kayıtlarda ‘Marmaris Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi’ olarak geçen yazlık saray, 92 dönümlük arazi üzerine kurulu ve 13 bin 166 metrekarelik kapalı alana sahip. Yazlık saray, Ankara’daki Saray’ı da yapan Rönesans Holding tarafından büyük bir gizlilik içerisinde tamamlanmıştı.

proje-gorsellerinin-ardindan-yazlik-sarayin-fotograflari-da-ortaya-cikti-897203-1.

Marmaris Devlet Konukevi’nin kapısında Cumhurbaşkanlığı’nın forsu bulunuyor.

Koyun arka tarafında kalan iç kısımda ise personel lojmanları ve helikopter pistiyle bir de cami yer alıyor.

proje-gorsellerinin-ardindan-yazlik-sarayin-fotograflari-da-ortaya-cikti-897204-1.

29 BİN 209 TON DOLGU YAPILDI

Yazlık saray için yerleşkenin sahilindeki 10 bin 966 metrekarelik alana dolgu yapıldığı öğrenildi.

Bu alanın yaklaşık 3 bin 677 metrekaresinin kum, 7 bin 298 metrekaresinin ise kum veya çakıl ile doldurulduğu belirtildi.

proje-gorsellerinin-ardindan-yazlik-sarayin-fotograflari-da-ortaya-cikti-897206-1.

ÇED raporuna göre, yapılan dolgunun miktarı toplam 16 bin 430 metreküp. Ortalama 29 bin 209 ton dolgu yapılırken, nakliyesi için bin 168 kamyon seferi yapıldı. Plaj içerisinde güneşlenme ve dinlenme amaçlı bungalovlar da yer alıyor.

proje-gorsellerinin-ardindan-yazlik-sarayin-fotograflari-da-ortaya-cikti-897205-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol