birgün

9° PARÇALI BULUTLU

‘Proje okullarında’ kıyım sürüyor: 26 öğretmeni bir gecede sürdüler!

Bu yıl başlayan “proje okulu” uygulaması kapsamında bulunan 44 lisede öğretmen kıyımı yaşanıyor. Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nde 26 öğretmen telefonla görevden alındı

ÇALIŞMA YAŞAMI 17.09.2015 08:30
‘Proje okullarında’ kıyım sürüyor: 26 öğretmeni bir gecede sürdüler!
Abone Ol google-news

Ülke genelinde 44 Anadolu lisesi, bu yılın ocak ayında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından “proje okulu” olarak belirlendi. Bu uygulamayla söz konusu okullarda öğretmen ve yönetici atamaları doğrudan Milli Eğitim Bakanı’na bağlandı.

SoL Portal’ın haberine göre, bu okullardan biri olarak seçilen İstanbul Üsküdar’daki Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nde, 26 öğretmen bir gecede telefonla görevden alındı. Öğretmenler “Hakkımızı arayacağız” diyerek duruma tepki gösterdi.

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi, TEOG sınavında, 500 tam puan üzerinden 490-500 puan alınarak girilebilen okullardan bir tanesi. Son beş yılın İstanbul birincisi olan okulun kadrosundaki 43 öğretmenden 26’sı “yetersiz” bulunarak bir gecede kadrodan çıkarıldı. Bu ‘yetersizliğin’ hangi kriterlere göre nasıl tespit edildiği ise merak konusu oldu.

Proje okulu kapsamına alınan 44 okuldan bazılarının da geçen ocak-şubat aylarında müdürleri değiştirilmişti.

'OLACAK BÖYLE ŞEYLER'

Okuldan sürülen öğretmenler direnişe geçti. Öğretmenler önceki gün Validebağ’da bir araya gelerek ne yapabileceklerini konuştu. “Bizim herhangi bir atama isteğimiz, talebimiz olmadı” diyen öğretmenler, haklarında herhangi bir soruşturma işlemi ya da olumsuz bir müfettiş raporunun olmadığını belirtti.

Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gittiklerini söyleyen öğretmenler, kendilerine “Evet, sayın bakanımız yaptı atamaları. Diğer proje okullarında da olacak böyle atamalar” denildiğini aktardı.

Öğretmenler ayrıca, görüştükleri Milli Eğitim yetkililerinden “Bizim haberimiz yoktu” yanıtını aldıklarını söyledi.

***

Eğitim Sen: Hukuk katlediliyor

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, proje okulu ilan edilen okullarda çok sayıda öğretmenin görevden alınmasının hukuksuzluk olduğunu belirtti: “Bu okullarda öğretmen ve yönetici atamaları sınavsız olarak Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılıyor. Hangi kriterlerle, belli değil. AKP bu uygulamayla okulları da arka bahçesine çevirmek, kadrolaşmasını tamamlamak, yeni imam hatipler yaratmak istiyor. Bunu yaparken hak hukuk tanımıyor. Hangi yasaya dayanarak sınavsız öğretmen atıyorsunuz, öğretmenleri sürüyorsunuz? Hukuk katlediliyor.”

***

Eskişehir’de 40 sürgün

‘Proje okulu’ uygulaması, başarıyla adından söz ettiren okulları kapsıyor. Bu okullarda öğretmen atamaları ve yönetici görevlendirmeleri Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yapılıyor. Ankara Atatürk Lisesi, Ankara Fen Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi ve Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi bu 44 okuldan sadece birkaçı. Yine uygulama kapsamında olan Eskişehir’deki Anadolu ve ETİ Sosyal Bilimler Lisesi’nde görev yapan 40 öğretmen de görevden alınmış, yerlerine atamalar yapılmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol