birgün

24° AZ BULUTLU

Projesi olmayan tesisle yaşamı katledecekler

ÇEVRE 06.12.2021 07:46
Projesi olmayan tesisle yaşamı katledecekler
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Kocaeli’de Körfez Yukarı Hereke bölgesinde yapılması planlanan atık depolama ve bertaraf tesisine karşı tepkiler sürüyor. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan atık tesisinin kurulacağı bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

CHP’li Tarhan ortada bir proje olmadığını ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun alınmadığını vurguladı. Hereke halkının tesisi istemediğini vurgulayan Tarhan, şöyle konuştu: “Ortada proje yok, ÇED raporu alınmamış ileri tarihlerde gerçekleştireceğiz diyerek insanları oyalıyorlar. Bu şekilde bu tesisin buraya kurulması doğru değil. Bu bölgede asırlık ağaçlar bulunuyor. Bölgede tesisin kurulması halinde bu ağaçlar talan edilecek. Bu tesisin buraya kurulması uygun değil. Atıkların toplanması ve imha edilmesi adına benzer tesislerin kurulması önemli. Ancak çevreye zarar verecek tüm oluşumların karşısındayız.”

BAKANA SORULAR

Geçtiğimiz günlerde atık tesisini soru önergesiyle gündeme taşıyan Tarhan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’na şu soruları yöneltti: “Atıkların depolanması, geri kazanılması ve insana ve çevreye olan zararlarının bilinmesi önemli bir husus. Körfez’de yapılacak söz konusu tesisin yapılmadan önce bu etkileri saptanmalıdır. Bu konuda ayrıntılı ve özenli bir biçimde çalışılması gerekiyor. Bu nedenle öncelikle bu sorularımızın cevaplanması önem arz etmektedir. Depolama yöntemi nasıl olacak? Tehlikeli atık var mıdır? Atık kodları nelerdir? Atık geri kazanılacaksa hangi yöntem kullanılacaktır? Bertaraf yöntemleri nelerdir? Bu soruların cevaplanması gerekiyor.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol