birgün

17° AÇIK

DÜNYA 18.01.2020 13:07

Protestocular Macron'un içinde bulunduğu binanın etrafını sardı

Fransa’da emeklilik reformunu protesto eden eylemciler, Devlet Başkanı Emmanuel Macron’un içinde olduğunu öğrendikleri tiyatro binasının etrafını sardı

Protestocular Macron'un içinde bulunduğu binanın etrafını sardı

Yerel medyada yer alan haberlere göre, Fransız Devlet Başkanı Emmanuel Macron’un, başkent Paris’in 10’uncu bölgesinde Bouffes du Nord Tiyatrosu’nda olduğunu öğrenen protestocular binanın önüne geldi. Olay yerine gelen polisin protestoculara müdahalesi sonrası Macron salonu terk etti.

MACRON SALONU TERK ETTİ

Sayıları 200’den fazla olan protestocular sloganlar atarak salona girmeye çalıştı. Polis ekiplerinin müdahalesi sonrası eylemcilerin salona girişi engellendi. Çıkan arbede sonrası Macron tiyatro salonunu terk etti. Macron’un içinde bulunduğu konvoyun bina önünden ayrılması sırasında da göstericiler slogan atarak araçlara yaklaşmak istedi ancak polisler eylemcileri uzaklaştırdı.

Öte yandan, Taha Bouhafs isimli bir gazeteci sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda tiyatro salonunun içerisinden görüntü paylaşarak, Macron’un kendisinden 3 sıra önde oturduğunu ve protestocuların salondaki herkesi dışarı çağırdıklarını belirtti.

David Dufresne ise Bouhafs’ın gözaltına alındığını duyurduğu tweetinde, Bouhafs’tan 12 dakika önce başka bir hesap tarafından Macron’un içerde olduğu bilgisinin paylaşıldığına ve protesto çağrısı yapıldığına dikkat çekti.

Grevde 43 günü geride bırakan emekçiler hükümetin reform paketinden tamamen vazgeçene dek eylemlere devam edeceklerini açıklamıştı.

DHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol