birgün

9° AÇIK

GÜNCEL 16.02.2021 16:11

Psikolog Doğan Cüceloğlu, evinde yaşamını yitirdi

Psikolog Doğan Cüceloğlu, İstanbul Beşiktaş’taki evinde cansız olarak bulundu. İlk incelemelere göre Cüceloğlu'nun düştüğü ve başını çarparak yaşamını yitirdiği belirlendi. Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada da, "Kafa kısmında düşmeye bağlı kanamanın olduğu anlaşılmış olup, konu ile ilgili çalışmalar devam etmektedir" denildi.

Psikolog Doğan Cüceloğlu, evinde yaşamını yitirdi

Psikolog ve yazar Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, İstanbul Beşiktaş'ta yaşadığı dairede ölü olarak bulundu. 83 yaşındaki Cüceloğlu’nun ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı.

İHA'nın aktardığına göre, olay yerine gelen Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, evin içerisinde incelemelerde bulundu. İlk incelemelerde, Cüceloğlu evde düştü ve başını çarparak hayatını kaybetti.

Bunun üzerine polis ve savcılık ekipleri evde incelemelerde bulundu. Savcılık incelemesinin ardından Cüceloğlu'nun cansız bedeni Adli Tıp Kurumu Morguna kaldırıldı. Savcı ve adli tıp yetkilileri incelemelerinin ardından evden ayrıldı.

Cüceloğlu'nun kesin ölüm nedeni Adli Tıp incelemesinden sonra belli olacak.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Cüceloğlu'nun ölümüne dair İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ''Kafa kısmında düşmeye bağlı kanamanın olduğu anlaşılmış olup, konu ile ilgili çalışmalar devam etmektedir'' ifadelerine yer verildi.

Psikoloğun kitaplarını basan Kronik kitap, yaptığı paylaşımla Cüceloğlu'nun ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diledi.

Öte yandan sanatçılar, yazarlar ve siyasetçiler de Cüceloğlu'nun yaşamını yitirmesinin ardından duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Cüceloğlu, ölüm haberinden yaklaşık 2 saat önce Twitter hesabından bir paylaşımda bulunmuştu.

DOĞAN CÜCELOĞLU HAKKINDA

İletişim psikolojisi uzmanı Cüceloğlu, 40’tan fazla bilimsel makalesi ve çok sayıdaki kitabıyla tanınıyor.

Cüceloğlu, 1938 yılında Mersin Silifke'de, bir ailenin 11'inci çocuğu olarak dünyaya geldi. Ankara ve Kırklareli'nde liseyi bitirip İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu.

ABD'de Illinois Üniversitesi'nde Bilişsel Psikoloji doktorasını tamamladı. Türkiye'de Hacettepe Üniversitesi ile Boğaziçi Üniversitesi'nde görev yaptı. Fulbright bursu ile Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bir sene çalıştı.

1990'dan bu yana kitaplarını Türkçe olarak yayınlayan Cüceloğlu’nun bir çocuğu bulunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol