birgün

12° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 03.03.2021 06:57

‘Psikolojiyi düzeltiyor’ savunması

Karanlıkta evden çıkıp karanlıkta eve giriş çilesine neden olan sabit saat uygulamasının etkileri sorulan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, “Psikolojik ve sosyolojik olarak olumlu katkılar sağlayacağını gösterdi” dedi.

‘Psikolojiyi düzeltiyor’ savunması

Hüseyin Şimşek

Berat Albayrak’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde hayata geçirilen ve başta emekçiler ile öğrenciler olmak üzere toplumun geniş kesimleri tarafından tepki gösterilen, sabit saat uygulamasına mevcut Bakan Fatih Dönmez sahip çıktı.

CHP Milletvekili Ednan Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı yazılı soru önergesinde, 2016 yılında yürürlüğe giren sabit saat uygulamasını gündeme getirdi. Bakanlığın bu uygulamanın etkilerine ilişkin bir çalışmasının olup olmadığını soran Arslan ayrıca, “Yaz saati uygulamasında ısrar edilmesinin nedeni nedir?” diye sordu.


CHP’li Arslan’a yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İTÜ ile bir protokol imzalandığını ve bu konuda çalışmalar yapıldığını söyledi. Enerjide günlük pik yapmaların sabit saat uygulamasına geçişle birlikte ikiden bire düştüğünü söyleyen Dönmez, “Bakanlığımız ve İTÜ arasında imzalanan protokolle, yaz saati uygulamasının enerji tüketimine etkisi ile psikolojik ve sosyolojik etkilerinin incelenmesi yapılmıştır. Bilimsel araştırma sonuçları, ülkemizin jeopolitik konumu, batısındaki sanayileşme, kentleşme, enerji yoğunluğu ile doğusu ve batısı arasındaki doğal saat farkı dikkate alındığında, uygulanan saat diliminin enerji tasarrufu ile psikolojik ve sosyolojik olarak olumlu katkılar sağlayacağını göstermiştir” savunmasını yaptı.

BU İNATTAN VAZGEÇİN

Kendisine gönderilen yanıta tepki gösteren CHP’li Arslan, “Bu inattan vazgeçin” dedi. Arslan, BirGün’e yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:
“Bu yıl salgın nedeniyle çocuklarımız okullarına devam edemedi, ama geçtiğimiz yıl yaz saati uygulamasının yarattığı sorunları hep birlikte yaşadık. Milyonlarca öğrenci gün ışımadan kışın soğuğunda yollara düştü, çalışan milyonlarca vatandaşımız benzeri mağduriyetleri yaşadı. Hükümet, vatandaşı her anlamda mağdur eden, elektrik tüketimini artıran bu uygulamada ısrar etmekten vazgeçmelidir. İnsanlarımızın mutluluğu ve yaşamını kolaylaştıracak uygulamalar her şeyin üzerindedir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol